| CatalinWaru a întrebat:

As dori sa ma ajutati. Se apropie ziua de nastere a mamei mele, si nu stiu ce sa I cumpar. Va rog sa imi dati niste sfaturi. Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Surprinde-o cu un tort foarte usor, uite:
TORT DE PORTOCALE
E un tort ce nu necesita cuptorul!
8 oua de gaina, 400 g zahar, 40 g gelatina, 500 ml lapte, 3-4 portocale, 1 kg frisca, 1 budinca vanilie, 2 pachete de biscuti simpli sau piscoturi, frisca pentru decor 200, ceva bombonele tot pentru decor.
Gelatina se dizolva in apa rece.Laptele se pune la foc, dupa care se adauga gelatina inmuiata in apa si se amesteca bine.8 galbenusuri se amesteca bine cu zaharul si cu praful de budinca dupa care se pune in lapte si se amesteca bine pana se ingroasa putin, se pun coaja rasa de la 2 portocale, dupa care se lasa la racit.Albusurile se bat spuma bine dupa care se amesteca cu compozitia de lapte si galbenus.Frisca se bate bine si se amesteca cu compozitia de mai sus cea de lapte cu galbenus, racita si amestecata cu albusurile.
Portocalele se taie feliute foarte foarte fine.
Crema se imparte in 3 parti egale.
Se ia o cratita foarte inalta rotunda (sau o tava dreptunghiulara cum va place)si se captuseste bine cu folie transparenta apoi se pun feliute de portocale, se toarna 1 parte din crema apoi se pun biscutii 2 straturi dupa care din nou 1 parte din compozitia de crema din nou biscutii si ultimul strat de crema, iar la final feliute de portocale.
La final va rezulta 3 straturi de crema si doua de biscuti.
Se acopera bine cu folie taransparenta si se da la rece pana a doua zi sau peste noapte.
A doua zi se rastoarna pe un platou si se scoate folia transparenta, se decoreaza cu frisca si bombonele.
Te pup!

2 răspunsuri:
| Alex96CM a răspuns:

thinking noi nu iti cunoastem mama sa stim ce gusturi are. Doar tu stii ce ii place si ce nu, ce si-ar dori, dar pe langa ce ii vei cumpara nimic nu o sa o faca mai fericita decat cateva cuvinte frumoase din inimawinking

| florinuka a răspuns:

Depinde cei place cel mai mult mamei tale? ...deoarece degeaba ii cumperi flori daca ei nu-i plac florile