| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

As dori sa stiu cum se foloseste caseta audio adaptor dr poate si la computer sau numai la masina?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

și să folosești caseta adaptor la pc pentru ce?

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru sierra1):

Da trebuie sa se invarta rotitele cand inregistrez pe ea sau doar cand o pun in casetofonu masinii
?

| sierra1 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Deci vrei să inregistrezi muzică pe cas-ul mașinii? Din mers?

cred că n-ai ce face altceva mai bun

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru sierra1):

Nu numai atat. Zau asa

1.Introduc mufa Jack de la caseta adaptor in mobil
2 Dau play la muzica caseta o inregistreaza
3 introduc caseta in castofon ii dau play o ascult
4.Acea melodie cum o transfer de pe caseta in computer

Pentru ca ea nu are cablu de date USB.
daca casetA o introduc in computer la boxe nu mi-o transfera sub forma unui folder fisier in PC?

| dannyel86 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Poti transfera muzica de pe caseta audio in calculator daca ai un casetofon functional si un cablu audio jack-jack (3.5 mm). Cablul se conecteaza la mufa pentru casti a casetofonului, respectiv la portul audio pentru boxe al pc-ului. Descarci Audacity de pe net (e gratuit) si asa digitalizezi casetele dorite.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru dannyel86):

Am combima muzicala acolo merge daca o pun? Sau numa la masina am mufa la ea tip de ala ca la mobil boxe pc... Jack adaptor pentru casti ce merge la combina trebuie sa-mi iau.
Acesta e tipul de combina, aici nu merge? https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/......0971_n.jpg

| dannyel86 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Poti sa pui caseta audio (doar pe ea) la combina, daca aceasta are mufa pentru casti.
Nu ai nevoie de adaptor pentru caseta, asa cum spui tu.
Conectezi combina la pc, asa cum ti-am spus, folosind un cablu audio ca cel de mai jos:
https://imgur.com/qje4TSI

Nu uita de Audacity. Ai nevoie de el pentru digitalizarea casetei.

| sierra1 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

De pe mobil transferi muzica pe pc prin casetofon? Cred că ai ales drumul nepotrivit, O cale mai scurtă şi eficientă sigur stii şi tu

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru dannyel86):

Vreau sa te intreb unde se introduce in spate sau in fata ca eu am in fata pentru mufa jack
insa imi trebuie adaptor pentru acea mufa adaptr tata mama deoatrce e mai mare putin gaura decat mufa din poza
https://imgur.com/qje4TSI

https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/......0971_n.jpg

Pe prima de unde vezi tu ca sunt 3 de toate 1 sub butonul de pornire wxista o gaura nu se vede in poza data dar iti trimit acu ala doar cu cea de sus.

https://www.radiomuseum.org/......182798.jpg
Sub acea gaura mai mare putin decat mufa castilor necesita un jack 3.5 mm - 2.5 mm in care bagi mufa casilor mie eu unu im trebuie sa stiu daca are cel putin 2 m mufa ca altfel nu pot nu am prelungire sa adaug mufa pana la combina.Iar de Audacity il iau si nici nu stiam ca windowsul nu are inclus asa ceva in el Inca o intrebare am. Cand il desc ce aleg :

1 FOR WINDOWS
2. MAV OS X / OS
3.GNU/LINUX

care din cele 3?

| dannyel86 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

La amplificator conectezi cablul audio tot acolo unde poti conecta castile, ca sa auzi muzica in ele.
Mufa de sub butonul pornire e pentru casti? Daca nu, cauta alt port pentru casti.
Daca da si mufa e prea mare, iti trebuie un cablu cu jack compatibil pentru acea gaura.
Banuiesc ca pe calculator ai Windows, deci alegi versiunea de Audacity pentru Windows (1 - for Windows).