| anthony_2971 a întrebat:

Buna tpu.as vrea sa am o dubla identitate.imi dati niste sfaturi?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

O dubla identitate,chiar daca este ilegal,o poti obtine relativ usor faurindu-ti o carte de identitate falsa:sunt multe birouri de redactare dispuse sa faca orice le ceri.Dar daca dorinta ta este,de fapt,sa-ti fauresti o dubla personalitate,de fapt,lucrul acesta e mult mai dificil fiindca e vorba despre niste insusiri psihice,mentale,spirituale pe care fiecare om le obtine inevitabil la nastere au le dobandeste pe parcursul vietii din experientele traite. Poate fi vorba despre atitudini exprimate fata de o realitate sau alta, de conceptii despre lume si relatiile cu cei din jur, etc.Si una e sa fii deschis si sincer,extravertit,alta e sa ascunzi de lume adevaratele trairi,sa fii introvertit,adica. Daca adevarata ta natura e fie una, fie cealalta,iti va fi foarte greu sa afisezi o atitudine diferita.Dar e posibil,totusi daca ai calitati de versatilitate,daca esti un bun actor,daca te poti preface,daca poti disimula.Un veritabil caracter de om integru poate fi ascuns sub masca ironiei si superficialitatii,un vicios poate afisa pe cea a seriozitatii si cuminteniei; dar o astfel de dubla manifestare e foarte obositoare pentru un spirit obisnuit,in afara de cel nascut dupicitar. Daca e important pentru tine sa obtii o dubla personalitate,singurul sfat ce ti se poate da e sa te asiguri ca te cunosti foarte bine si fiecareia dintre calitatile descoperite sa-i construiesti,insistent si convingator,una total diferita:daca esti sincer din fire,fa pe mincinosul,daca esti vicios afiseaza o atitudine de om absolut moral,etc.Dar ai grija:tot exersand un rol diferit de ceea ce tu insuti esti, exista riscul sa te identifici cu el. Daca vrei un sfat sincer, eu as zice sa-ti respecti natura si sa-ti perfectionezi personalitatea in sensul datelor firesti ale sufletului tau.Marii actori, chiar daca interpreteaza foarte bine orice rol, se odihnesc cu adevarat numai in propria-le fiinta.Numai bine.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Crede-mă,nu ţi-ai dori asta.E foarte greu să fii 2 persoane în acelaşi timp.Pe de o parte să fii cineva care nu vrei să fii şi pe cealaltă să fii tu însuţi.E un chin total.Ţi-o spun din proprie experienţă. Chiar nu înţeleg de ce ţi-ai dori şa ceva...

| Dany3l16 a răspuns:

Ah ce incerci u sa faci e ceva ce vezi in filme sau in desene.In lumea reala nici o sansa sau prin zona ta