| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.As vrea sa ma fac agent imobiliar.Dar multi ma descurajeaza spunandu-mi ca se castiga putin daca nu vinzi destule case, proprietati etc.
Eu m-am gandit sa fac cursurile necesare in tara si sa plec in strainatate (am o diploma la engleza nivel B2).Intrebarea mea este daca se poate face treaba asta? Mi-as dori mult sa am un venit bun din asta adica am auzit ca in UK poti avea si venituri de 50.000€ pe an.
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Dar multi ma descurajeaza spunandu-mi ca se castiga putin daca nu vinzi destule case, proprietati etc.

In orice domeniu, daca lucrezi in vanzari, nu vei castiga mult, sau chiar vei fi dat afara, daca nu performezi. E logic si normal.
Pe de alta parte, daca ai dorinta, abilitatile necesare si chef de munca poti castiga foarte bine si in Romania in imobiliare. E greut la inceput, de aia si renunta multi, dar daca perseverezi rezultatele vor fi mai mult decat multumitoare. Nu e pentru oricine, dar nu e nici foarte complicat.
Cei care te descurajeaza sunt de fapt niste looseri.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Multumesc frumos de incurajarehappy
Dar daca m-ai putea ajuta si la intrebarea daca plec in strainatate imi ajunge diploma de B2 cambridge?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar n-am. happy

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Unii imi spun ca nu are nimeni nevoie de agent imobiliar pentru ca cineva care vrea sa vanda o casa pune anunt pe internet si clientul il suna.Nu stiu ce sa mai credsad

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un agent imobiliar este o profesie necesară și importantă. Dar ceea ce este esențial în ea nu înveți la curs, nu te învață nimeni. Îl ajuți pr un om să ia o decizie foarte imoprtantă pentru el, care implică bani mulți și de care depinde viața lui în continuare, va locui acolo, ceea ce înseamnă enorm de multe aspecte legate de viața lui, pe care trebuie să le cunoști și să le înțelegi pe toate. Este vorba de foarte multă psihologie, dar din nou, nu de teorie, ci de aspecte practice. Așa că, dacă te gândești la această meserie, pașii sunt următorii. Facu cursul, o practici în România, și apoi te decizi să o practici în altă parte, dacă constați că ți se potrivește și poți să te adaptezi.
La fel de bine poți să o practici și în Dubai, unde dacă vinzi doar un singur apartament de 1 milion ai un comision de 10000 la bucată. Dar asta dacă stă de vorbă cineva cu tine. Așa că diferența dintre acest nivel de venituri din imobiliare și starea ta actuală este un profesionalism care se câștigă cu un mare efort intelectual, care nu seamănă cu tocitul din cărți în liceu.

| SomethingFunni a răspuns:

Din ce stiu, domeniul asta este saturat. E buna ideea, dar ce o sa faci daca mai sunt 100 de indieni cu diploma de C2, masterat in domeniu si 3 ani de experienta?