| istoc2010 a întrebat:

As vrea sa stiu daca se poate trece granitza din ungaria in romania cu trenul dar fara insotitor (eu am 15 ani) miar trebui urgent, si nu vreau raspunsuri din alea care sunt numai ca sa fie acolo, sa raspunda numai cine stie sigur si dau si funda happymultumesc.

Răspuns Câştigător
| Scriitoarea a răspuns:

Cred ca iti trebuie o foaie pe care sa o arati la vama, desigur, nu doar scrisa de mana ci si cu semnatura si cu ceva stampile, daca imi aduc bine aminte.Pe foaie ar trebui sa scrie lucruri precum: Subsemnatul...a luat la cunostiinta si a permis trecerea copilului sau in alta tara de buna voie si isi asuma toate daunele pe care le va provoca. Cam asta cred ca ar trebui sa contina aceea foaie. Insa daca nu vrei sa te complici, cel mai sigur este sa te duci la primarie, sau la ambasada ungariei, asta daca esti din Bucuresti. Daca nu esti, te poti adresa primarie, caci dupa parerea mea, ei ar trebui sa stie cel mai bine. fundita?