| GazLacrimogen a întrebat:

Astazi vin cu o poveste de a mea, nu este o intrebare. Zic asta ca sa incerc sa ma simt mai bine, asa ca nu va pierdeți timpul cu mine. Maine la scoala vine un ambasador din Ucraina. Directorul a spus ca daca nu avem haine taranesti sa ne îmbrăcăm in haine frumoase. Mama mea mi-a zis sa imi iau o ie cu pantaloni negri eleganți. Nu imi placea cum imi sta, mai ales ca eu sunt putin cam grasa. Ia imi statea putin pe burtica si i-am zis mamei mele. S-a enervat foarte rau pe mine, a inceput sa urle si sa imi zica „Nesimtita dracului", „Curva", „Du-te dracului" si cel mai important, ceva ce m-a șocat. Mi-a zis sa nu o mai chem vreodata mama. Eram socata si trista. Ma gandeam ce sa fac. In momentul acela voiam sa mor, ce sa mai fac eu aici? M-a afectat mult ținând cont ca am doar 12 ani, sunt cam mica. Bineinteles ca nu am sa ii spun tatălui meu, ar face scandal cu „mama". Niciodata nu mi-a aratat cineva in afara de tatal meu afecțiune. Cam atat.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mai rar o mama care sa isi numeasca fata de 12 ani curva si sa o renege. Trebuie sa aiba motive foarte serioase sa te urasca in halul asta, ori te considera responsabila pentru viata ei ratata si s-a sacrificat pentru tine ori tu o superi extrem de tare. O

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Încearcă să nu iei în seamă, să nu pui la inimă, un episod singular, unic. Mama ta îți dă de mâncare zilnic, are grijă de tine. Vorbele ei de acum nu sunt în armonie cu ce face ea zilnic pentru tine. Așa că su zic să mergi înainte și să îi arăți tu afecțiune cu gesturi mici, să a ajuți la treabă acasă și situația se va ameliora.

| Hammurabi a răspuns:

Îmi pare rău pentru ce ți se întâmplă.
Dar și mai rău îmi pare că nu pot să-ți spun ție ce i-aș spune mamei tale dacă ar fi în fața mea.
Încearcă să treci peste.
Și dacă ai vreodată ocazia, spune-i mamei tale doar atât "Să nu crezi că atunci când voi fi mare, am să uit ce-mi faci tu acum".
S-ar putea să o trezească.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu cum e.
Jignirile dor, mai ales la vârsta ta, mai ales venind de la o persoana importantă pentru tine.Dor si te pun in situația de a nu știi ce simți cu adevarat.
Nu știu care e situația ta, dacă ce face mama ta e ceva obișnuit sau atunci a fost pentru prima data(ai zis ca te-a șocat).Ai spus ca nu ți-a aratat niciodată afecțiune. ești sigura? In felul ei, poate ca ți-a aratat.Incearca sa privești lucrurile din perspectiva ei.Sa o înțelegi.Nu trebuie sa fii de acord cu ea, doar sa înțelegi.Incearca sa-i analizezi comportamentul. Amintește-ți gesturile tandre, îmbrățișările, mângâierile, privește părțile bune îndeaproape, vezi cum te-au făcut sa te simți la acel moment. Daca mama ta e mai rece in relația fata de tine, nu înseamnă ca nu te iubește.Nu neapărat.E adult, spre deosebire de tine, dar asta n-o face perfecta.Compenseaza tu lipsurile, retușează colțurile relației tale cu ea. Uneori cedează tu, dacă ea nu e capabilă s-o facă.Nu intelege greșit, nu e de datoria ta sa faci relația sa funcționeze.Dar spre binele tău, fă-o.
Ești tentată s-o urăști pe moment.Sa-i arați ca ce ți-a făcut te-a afectat, ca suferi, sa ridici un zid între tine si ea.Esti sigura ca poți sa-i faci fata? Eu nu am putut.Preferam sa ma bucur de afecțiunea din partea ei(fizica si emoțională), chiar daca asta însemna sa trec cu vederea anumite parti rele ale comportamentului ei, inclusiv jigniri ca cele menționate de tine, mai usturatoare. Aveam prea multă nevoie de ea ca sa o pierd si timpul era si este prețios.Preferam sa cedez, sa fac eu compromisuri si sa remediez cât mai repede situația.Eram convinsă ca greșește si ca eu aveam dreptate, dar iertarea era cea mai simpla opțiune.Dar spre deosebire de tine, eu aveam certitudinea ca ma iubea enorm.Chiar dacă aparentele indicau adeseori contrariul.
Nu știu cum e la tine, dar din nou, tu știi cel mai bune, numai tu ești capabilă sa îți dai seama cum stau lucrurile.Acum jignirile ei sunt "proaspete" si le resimti din plin.Asteapta sa treacă un timp.Cateva ore, o zi, doua, cât ai nevoie.Pentru mine a fost mereu ușor sa gândesc la rece.Ma puteam detașa instantaneu de ce simțeam si sa evaluez lucrurile dintr/o perspectiva obiectiva.Nu știu dacă la tine va funcționa, dar sfatul meu e ca, dacă știi ca te iubește si ca tot ce ți-a spus a fost provocat de o furie de moment, atunci treci peste jignirile astea.Nu trebuie nici sa le ierți, nici sa le uiti.Prima echivalează cu a le minimaliza, a le privi ca pe greșeli admise, iar a doua înseamnă a te jigni pe tine.Nu trebuie sa te prefaci ca nu te-au afectat, pentru ca au făcut-o si asta se va vedea.Depinde de tine in ce măsura. Daca le permiți sa fie prezențe permanente in mintea ta, n-o sa te poți focusa pe alte obiective.Indeparteaza-le,forțat.Accepta ca nu poți schimba anumite lucruri. Efortul pe care l-ai depune încercând sa o determini sa se schimbe(dacă ți-a trecut asta prin cap) te-ar consuma prea mult.Si aici depinde, însă.Cum a zis hammurabi, poate mama ta poate fi..schimbată,ca sa zic asa. Poti încerca, dar nu miza pe asta. Mizeaza doar pe tine.
Evenimentele in sine nu te distrug atat de tare pe cât o face percepția ta asupra lor.