| Madutzza98 a întrebat:

azi am primit un mesaj pe Facebook care m-a pus pe ganduri. Contul de pe care l-am primit a fost șters imediat cum am citit mesajul, nici nu am apucat sa raspund. Intrebarea mea este : as putea sa aflu detalii despre persoana care era în spatele contului chiar daca aceasta l-a șters, gen locația unde s-a făcut contul, sau un nr de telefon, e.mail ceva orice? Daca merg la politie o să am mai multe șanse? Tatăl meu a fost militar, credeți că l-ar ajuta poliția sa aflăm ceva despre persoana din spatele contului?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are politia romana cu un cont de Face Book administrat de americani?
Cum contul nu mai exista, nu ai nici o sansa sa aflii nimci despre persoana respectiva.
In orice caz, te sfatuiesc sa-ti limitezi accesul, ca sa nu mai fii contactata de nimeni din afara. Invata sa mergi la setari si pui restrictii, nemaiacceptand prietenii sau mesaje de la altii pe care nu-i cunosti.

| Madutzza98 explică (pentru Violleta2022):

Dar dacă persoana respectiva mi.a trimis un mesaj și până să văd eu mesajul și.a șters contul... Mesajul inca apare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madutzza98):

Nu, mesajul nu mai apare, odata ce si-a sters contul.

Nu inteleg, de ce faci atat drama dintr-un rahat de mesaj pe care oricum nu l-ai primit?
Ti-a spus ca te omoara?
Da-l in doamne iarta-ma, ca sunt destui psihopati pe lumea asta si daca ti-ai deschis FaceBookul la toate lumea, atunci asteapta-te sa primesti cele mai scarboase mesaje posibile, ca asta fac psihopatii.
Daca nu vrei sa mai priemsti asa ceva, pune manuta si schimba-ti setarile, sa primesti mesdaje DOAR de la prietenii tai, doar cei care ii ai deja in lista de prieteni.
Politia nu o sa investigheze niciodata un mesaj pe face Book, ca nu-i treaba lor cu cine te comunici tu si ce balaraii va scrieti aoclo.
Invatati sa va protejati inainte sa faceti lucurui gresite si apoi sa cereti ajutor.
Oricum, sunt convinsa ca, cel care si-a facut contul ala, nu si-a dat nici numele real si nici datele personale, deci, imposibil sa-l poti prinde, mai ales dupa ce a solicitat stergerea acelui cont si a disparut.
Invata sa te protejezi si sa limitezi accesul altora la datele tale personale, daca nu vrei sa te mai pui in situatia asta.
Daca te simti amenintata, inchide-ti contul de FB si iti faci altul, sub anonimat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca pune in pericol siguranta nationala.Altfel nu se poate afla nimic.Sau te pot ajuta unii oameni dar nu cred ca esti dispusa sa dai o suma atat de mare.

| shadow222 a răspuns:

Cum spune si texass intr-un mod,, official,, nu ai ce sa ii faci, dar daca ai resursele necesare gasesti pe cineva care ar reusi sa il/o gaseasca insa probabil mai bine uiti pur si simplu nu cred ca merita atentia