| DavidStoian a întrebat:

Bună TPU, cam cât m-ar costa sa deschid o spalatorie self service și cu câte piste?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil intre 50.000 euro si 200.000 euro depinzand de foarte multe:
- zona unde construesti spalatoria (mediu urban sau rural)
- daca iti apartine spatiul sau il inchiriezi
- pavezi drumul si constriesti pistele
- tragi tevi de apa si canalizare
- inchei contracte cu apa, electricitae, canalizare, salubritate, asigurari
- cumperi aparatura de spalatorie care sunt automatizate si computerizate
- cumperi si incei contract cu anca sa-ti puna automat de scanat cardurile bancare pentru a platii automat samd.
- cate piste doresti sa ai si locatia lor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un echipament e undeva la 7000euro.la care adaugi terenul, structura metalita etc etc.