| sakura_7121 a întrebat:

cam de la inceputul semestrului profa de mate ii e "ciuda" pe mine. de fiecare data cand ies la tabla nu ma pricep, ea nu ma ajuta deloc si ma trimite la loc punandumi 3. am doi de 3 in caiet la ea si un 3 in catalog. saptamana trecuta nu am stiut o deinitie la geometrie si a zis ca dc nu ma ridik inpicioare si din astea si a inceput sa aka misto de mine. si aici chestia este ca la tabla nu ma descurc si in teste ma descurc foarte bine. ziua cand invat pentru a doua zi la mate stiu lectia la perfectie dar cand ma scoate ea sa ii rasp la intrebare ma blochez complet.
Astazi am iesit la tabla, nu am stiut o inmultire si mia fac poza cu greseala de la inmultire ma pozat pe mine langa ea. idiotul de coleg al meu a aratat poza la toata scoala. in aceea pauza lumea vorbea despre asta. nu stiu ce sa mai fac. poate profa imi face toate astea punanduma sa invat ( ceea ce matematica nu e punctul meu forte)
dar tin si la profa dar ea a inceput sa aiba ura pe mine.
(PS : AM 12 ANI)
putine sfaturi miar prinde bine.
va rog mult
dau funda

2 răspunsuri:
| Danutza_5627 a răspuns:

Mdeci crede-ma nu e vina ta! Da, ai putea sa inveti mai mult, insa esti un simplu om care traieste si care prin urmare e afectat de emotia de a raspunde in fata clasei si mai ales in fata unei profesoare atat de autoritara si dura.Sunt de acord cu Dragos si consider ca trebuie neaparat sa le povestesti parintilor celor intamplate...
Nu mi se pare normal ca profesoara sa nu fii remarcat pana acum ca esti obiectiv,avand in vedere diferenta mare dintre testele tale si raspunsul oral(daca e adevarat ceea ce spui:-P).Din punctul meu de vedere un profesor trebuie sa fie mai intai om, sa te inteleaga si sa-si aminteasca faptul ca o fost si el odata elev.
Sfatul meu sincer e sa le spui parintilor in ce situatie te afli si sa incercati impreuna sa gasiti o rezolvare amiabila a problemei, varinata de a discuta deschis cu profesoara nu trebuie omisa din vedere!winking
Aaa.Si faza ca profa te scoate ata la tabla ca sa te blige sa inveti e putin exagerata si deplasata.Umilindu-te nu te determina sa inveti ci doar te indeamna sa-si fie frica si sa detesti materia,considerand-o o metoda de umilire.
Din punctul meu de vedere atunci cand iei o nota mica,daca esti un elev constiincios vei avea destule mustrari de constiinta, nu vei mai avea nevoie si de umilirea profesorilor!phbbbbt
Succes!
Si ca ultim sfat.
Mie imi place matematica si chiar pot spune ca ma pricephee hee, dar nimeni nu te poate obliga sa inveti ceea ce nu-ti place.Nu mergem la scoala ca sa invatam formule, ci ca sa descoperim singuri ecuatia vietii!

| IronMaiden75 a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu parintii tai?
spune-le ce ti-a facut profesoara si sa se duca la scoala sa vorbeasca cu o directoare/director si sa remediati problema