| Je_6354 a întrebat:

Canonul pentru malahie(masturbare) care consta in 40 de zile paine si apa+100 de metanii zilnic se poate face in zile distincte? Exemplu:azi, poimaine... FUNDA!

4 răspunsuri:
| florySim a răspuns:

Daca ai Canon dat de preot, el iti spune cum trebuie sa-l faci, asta e destul de aspru si este dat catre preotii din manastiri.De exemplu,de obicei iti spune ca:lunea,miercurea si vinerea sa tii post si sa faci in fiecare zi in functie de pacate,un numar de metanii pana la o noua marturisire. Daca vrei sa le faci cum ziceai mai sus din initiativa ta, nu trebuie sa intrerupi canonul pana la terminarea lui.Dar e bine sa vorbesti cu un preot, sau cel putin sa ai binecuvatare pentru inceperea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canonul nu este stabil neaparat. Intrucat nu toti fac 100 metanii si nu au cum sa tina 40 zile mancare uscata, nu poti sa faci asa ceva fara indrumare. Mie mi-a dat 24 metanii si psalmul 50 de invatat.
-iar de am cazut in pacat iarasi, se roaga la miezul noptii de 4 sau 7 ori cu psalmul 50.

| Je_6354 explică:

FloryS,asta inseamna ca eu care am doar 14 ani pot primi altul?

| Ateul a răspuns:

E amuzant faptul ca mai sunt persoane care folosesc cuvantul malahie.
Sfaturile ortodoxe in privinta educatiei sexuale de multe ori sunt gresite si chiar daunatoare.
De ex religia nu permite folosirea prezervativului si considera ca a face sex este un pacat.
In urma cu 2000 de ani cand a fost scrisa biblia de catre niste oameni primitivi din Africa nivelul de cunostinte in domeniul medicinii era ridicul de mic, nu se stia ce e aia celula, ce e ala virus microb sau boli venerice.
Este amuzant ca mai exista oameni care isi conduc viata sexuala dupa sfaturile acelor primitivi acum in vremurile noastre cand s-u scris o gramada de carti in domeniu de catre medici, cercetatori si in general oameni cu o foarte buna experienta in domeniu.
Mai pe scurt, masturbarea nu are efecte negative pentru sanatate.