| Louisa28 a întrebat:

Buna TPU! Care este un incident din viata voastra care v-a facut sa aveti mai multa grija cand aveti de-a fac cu strainii?
Eu, de exemplu, eram la gara cu verisorii mei si cu matusa mea, acolo am vazut o femeie care avea un copil, parea speriata si am zis sa vedem daca era ranita, parea de parca ar fi fugit de undeva. Matusa a intrebat-o daca se simtea bine, daca avea nevoie sa sune la politie, iar ea aspus ca nu, ca voia doar bani pentru un bilet de tren, insa noi am refuzat sa îi dam banii, spunand ca mai bine i-ar fi la un adapost pentru femei cu copii. Apoi, cand am dat sa ne intoarcem acasa, a venit un barbat care a tipat la ea. Am sunat la politie, deoarece lovea copilul, atunci cand a auzit ca cerem ajutor, femeia a fost prima care a plecat: atunci am facut o greseala mare. Ne-am trezit ca s-au tinut dupa noi si nu stiam ce sa facem, deoarece eu si verisorii mei am hotarat sa mergem singuri acasa, cat matusa mea a mers sa faca niste cumparaturi. Pana la urma, am intrat intr-un magazin si am stat acolo vreo ora, voiam sa vedem daca pleaca sau nu. Acum, cand stau si ma gandesc, parca totul imi pare asa de premeditat. Ma gandesc, ca poate au folosit manevra cu femeia si copilul ca sa obtina bani: o femeie agresata pe strada, care are nevoie de un bilet de tren ca sa plece acasa, cine stie cati oameni au prostit cu prefacatoria asta.A fost foarte inspaimntator, deoarece credeam ca se ascundeau pe undeva si asteptau sa ne urmareasca, sa vada unde locuim. Am sunat la politie, agentii de politie spunand ca au mai primit plangeri la adresa lor. De atunci, nu mai am incredere nici in batranelele care vand flori pe strada.
Voi ce experiente ati avut?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sincer, eu nu o abordam, chiar dacă "părea speriată". Îmi vedeam de ale mele, nu făceam pe bunul samaritean, mai ales cu țiganii.
Dacă avea nevoie de ajutor, v-ar fi cerut ea. Știu că orice gară are și un birou unde îsi desfașoară activitatea, poliția feroviară.
Putea să se termine prost ceea ce ați început cu un gând bun...
Și dacă tot apelam la 112 o făceam pe ascuns, tocmai ca să fie luati prin surprindere, nu să le dau timp să fugă.
Ați avut noroc ca s-au plictisit așteptându-vă. Dar altii s-ar putea să aibă mai multă răbdare.

| Freya1 a răspuns:

Nu am pățit eu personal, dar am vazut cazuri în care ea lua bătaie de la el, iar cand a intervenit cineva si La lovit pe dânsul a sarit ea pe ala ca sa nu il bată pe bărbatul ei.
Eu am mai pățit sa fiu abordată de cate cineva cu o intrebare banală, iar după sa se tina după mine, sa vorbeasca porcos si sa faca propuneri indecente.Am pățit și să se bage in seama si sa încerce să mă fure.
Ideea e ca nu prea trebuie sa avem incredere in nimeni, pentru ca niciodata nu stim peste cine dam.

| Louisa28 explică (pentru Freya1):

Asa este! Ar trebui sa fim cu totii mai precauti.