| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea sa fac daca nu mai am niciun prieten/prietena, chiar i-am pierdut pe toti, nu mai tinem legatura, altii s-au mutat etc, si nu am nicio posibilitate sa imi fac altii noi, adica nu vad cum, cum ar trebui sa procedez? Sunt tanara imi doresc sa ies sa ma distrez, sa calatoresc, sa vad lumea si nu mai am cu cine sa fac treburile astea. Ati trecut prin asa ceva? Cum pot sa imi fac altii noi?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti faci cont pe tinder sa vezi cati vin la tine, ai cu cine sa iesi si sa te destrabalezi, dar nu iti bate joc de un om serios macar de aia sa ti cont

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nu ma refer la iubit ci la prieteni in general

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea e cam rea, macar 1 om sa gasesti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cat de tanara esti, ce anturaje obligatorii ai (servici, vecini, facultate...)?
Nu inteleg de ce distractia si calatoriile iti sunt conditionate de prietenii. Mergand singura in astfel de locuri (turistice/de distractie) vei gasi persoane in aceeasi situatie ca si tine, dornice sa se imprieteneasca.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Facultate si servici.
Ideea este ca imi doresc sa am cu cine sa mai schimb o vorba in afara de familie, mai ales daca ies as putea iesi singura dar e plictisitor dupa un timp tot ai nevoie de cineva. Cunostiinte am o gramada, dar nu am pe nimeni asa de apropiat sa zic ca pot sa ies din cand in cand. Ma consuma mult faptul ca stau tot in casa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chestia cu iesitul, distratul... nu tine neaparat de prieteni, ci de bani.

Cum nu ai posibilitatea? Cum nu vezi cum? Ba ai si o sa o faci. Iti garantez. Ceea ce conturam ca o dorinta detaliata, stabila si sigura pe sine, se intampla.
Ai posibilitatea sa iti faci prieteni, cum sa nu ai.

Nu stim noi detalii despre tine sa iti zicem mai multe. Nu stim ce varsta ai, ce studiezi/lucrezi/hobby, colectivul... ca daca esti inchisa intr-o celula, da. Mai zici atunci ca nu ai cum sa iti faci. Dar... noi nu stim aceste detalii big grin

| mentholinks a răspuns:

Trebuie sa preiei initiativa si sa inviti tu pe cineva in oras. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare plus ca sunt in alta tara dar tu macar esti in ro si nu-ti trebuie multe cunostinte.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Dar am mai incercat asa si nu prea s-a concretizat. ideea e ca nici nu pot sa ma pun sa scriu cuiva cu care nu prea am asa tangente.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci cum vrei sa-ti faci tangente? Totul trebuie sa aiba un inceput. Fii mai increzatoare si nu te mai gandi la ce ar spune unul sau altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prieteni poti sa-ti faci oriunde.
Dacă ești singura-singura, practica un sport, o sa te împrietenești cu coechipierele, sau si dacă faci un sport individual e tot la fel, ai putea sa faci un sport de contact, ju jitsu de exemplu, daca nu vrei sa dai și sa primești pumini si piciore in bot.
Imprietenindu-te cu cineva ii cunoști prietenii șamd.
Mai mult de atâta nu știu ce sa-ti spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai asa. Pai daca n-ai prieteni nu poti sa calatoresti si sa vezi lumea? Ce legatura are sula cu prefectura? laughing Eu as putea calatorii cu prietenii, dar totusi imi planuiesc o vacanta single in strainatate, sa fiu doar eu cu mine. Of, abia astept!

Btw, iti poti face prieteni noi mergand in diferite locuri ca de exemplu: sala de fitness, piscina, club, sau orice alt loc unde e multa lume cat de cat de varsta ta si cu interese comune. Gen, te duci singura si pleci cu un nou prieten. Dar incearca sa nu pari disperata. laughing Lasa impresia ca esti si prietenoasa dar si putin nepasatoare si relaxata in acelasi timp.

| Christinamiss1 a răspuns:

Nu stiu cum sa te ajut, voiam doar sa ti zic ca te inteleg perfect. Nici eu nu am prieteni si habar n am cum sa-mi fac. Mi se pare ca sunt diferita de toata lumea si nu am cu cine sa port o conversatie. Sunt introvertita, asa ca este cam greu sa ma deschid in fata celor din jur. =) nu i pasa nimanui de ce am spus, dar trebuia sa ti raspundlaughing))

| anonim_4396 explică (pentru Christinamiss1):

Pai scrie-mi in privat daca doresti happy