| Eda21 a întrebat:

Ce înseamnă an pregătitor la facultatea de medicină? Acest program este prevăzut doar pentru cetățenii străini? Înseamnă că ești admis la facultatea de medicină fără examen?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anul pregatitor - inseamna sa stai acasa si sa tocesti toata ziua, ca sa intrii la facultate. Unii merg la pregătire cu profesori, altii care nu au bani, invata singuri, acasa.
Este valabil pentru orice facultate, nu doar pentru medicina.

La medicina nu vei fii admis niciodata fara examen, pentru ca este una din cele mai importante facultati, cu care nu se joaca nimeni. Acolo intra doar cei care invata foarte-foarte bine si numai cu medii foarte mari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o asculta pe Anasstassia. Rolul ei pe site e sa dezinformeze.

Anul pregătitor e pentru studenții straini pentru a invata limba daca acestia nu pot dovedi printr o diploma ca știu deja limba