| marinelamarin a întrebat:

Ce intamplari ~ciudate~ -paranormale a-ti avut? credeti in fantome? funda! Nu vreau raspunsuri la misto. daca nu ati avut nu raspundeti.

Răspuns Câştigător
| vampyremisa a răspuns:

Este complicat. Eu personal cred in fantome, ingeri si demoni. Sunt ateu, sau mai bine zis, am propia mea credinta. Am parasit ordodoxismul pentru ca ma simteam prinsa intr-o cusca. Nu face aia, aia nu, aia nu, aia nu. Sunt o fire libera. Am fost cu o prietena de curand la Manastirea Sf. Andrei, si m-a surprins ca ea nu intra in biserica pentru ca intrase in acea perioada a lunii. Ca fata stiu cat de agonizant poate fi sa ti se spuna ca nu esti curate si blah blah, dar asta e alt subiect.
Tatal meu a fost padurar si si-a vazut mama(moarta de cativa ani) langa un copac din apropiere. Ea I-a spus sa nu vina a dua zi la munca. El nu asculta. A doua zi ii cade un copac in cap.
El a avut probleme si a ajuns in spital.( asta s-a intamplat de curand). Nu mai stiu exact ce facuse, dar parca era in salon cu o fata in coma, care din cate stiu s-a trezit dupa ce mama lui a trecut(din nou, ani de la moartea ei) pe la el. Da, cred in fantome. Da, exista. Da, sufletul sta 40 de zile de la moarte pe pamant. Sora mea spune ca a vazut un domn elegant si o doamna in rochie alba, stand pe pat. Pe cine a descries? Pe strabunica si strabunicul, asa cum au fost ingropati. Nu, nu I-am spus niciodata in ce haine au fost ingropati.

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Paranormal va fi momentul în care vei învăţa tu diferenţa dintre aţi şi a-ţi.

| danut a răspuns:

Acest raspuns nu se vrea unul in bataie de joc (tiganeste, la misto).
In perioada anilor 1970-1974 in apropierea locuinei mele (parintilor) s-au intamplat fenomene SPIRITISTE (paranormal este o denumire MASCATA a SPIRITISMULUI) la care au asistat si persoane trimise oficial de catre Militie. Multumesc lui Dumnezeu ca nu am participat in mod direct dar pot spune ca in momentul declansarii acestor evenimente, locotenentul care conducea investigatia A FUGIT (mancand pamantul). Cand participi in mod direct la asemnenea evenimente, faci efectiv pe tine de frica asa ca tembelii care spera sa vada asemenea lucruri sa stea cuminti acasa sau sa o ia la fuga. Fantome NU EXISTA, ceea ce se crede ca ar fi fantome sunt ingeri cazuti o data cu Satana din cer, deci pe romaneste sunt DRACI care iau chipul unor morti pentru ai insela pe cei fara minte si ai indeparta de Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Macar ti-ai pastrat simtul umorului.

| Gizăz a răspuns (pentru Inferno):

Fantome nu există, dar există îngeri şi Satana. Mă întreb prin ce procedeu logic face el diferenţa între astea.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

"el " face diferenta prin studierea unor tratate din domeniu ca: "Teoria evolutiei spiritualiste" sau "Castele cu stafi si Reancarnarea". P.S. Sunt fericitul individ care a distrus doua din cea de a doua carte, o carte de baza in spiritism (paranormal cum i se spune acum).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-au întâmplat careva, dar doua din ele m-au îngrozit puțin.
1. Eram acasă si dintr-o data timp de vreo 2 ore, auzeam dintr-o camera un fel de zgomote, gen lilieci urmate de o bubuitura care ma asurzea la prorpriu. (Nu fusese de afara).
2. Venisem într o zi de la școală, si când am intrat in casa l am auzit pr tata strigandu ma, si am început sa zic tata? Da... unde ești?
Si nu era nimeni straight face
Nu cred ca s a petrecut in mintea mea, totul a părut atât de adevărat.