| Lydia2806 a întrebat:

Ce părere aveți despre acei copii care fumează de la 12-13 ani? Ei nu sunt conștienți că își fac singuri un râu?

12 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Lucruri normale în perioada adolescenței cand încearcă sa se identifice și sa se contureze ca personalitate. Fac o groaza de chestii noi și văzute la alții, încearcă, experimentează, cauta anturaje peste anturaje. Unii sunt diferiți, încearcă sa se identifice altfel, unii se lasă după ce încearcă ceva anume. E normal la pubertate sa facă o groaza de tâmpenii pentru ca încep sa descopere lumea și pe sine, iar tâmpeniile pe care le fac sunt la curent cu societatea actuala și tehnologia, de asta vi se pare mai mult sex, țigări și droguri de la vârste fragede decât în trecut, pentru ca acțiunile în sine sunt mai cunoscute și mai răspundite decât în trecut, nu mai sunt ținute departe de ochii lumii. Oricum copiii fumau de mici de mult timp. E un fenomen trist dacă îl privești asa, dar foarte normal dpdv psihic și social ca adolescenții și preadolescentii sa fie într o continua schimbare, în bine sau rău, și într o continuă descoperire și experientare

| Adry05 a răspuns:

Normal ca nu constientizeaza, e varsta cand vor sa fie/para rebeli si maturi iar fumatu la varsta aia se potriveste cu ambele variante. Dar hai, copiii ca copiii, dar oamenii maturi cum de continua sa fumeze?

| anonimg a răspuns:

Eu nu-i iau la judecata pe copii, ci pe parintii acestora.
Dupa cum nu toti soferii stiu sa si conduca, tot asa nici toti parintii nu stiu sa-si educe copii.
Acesti copii la randul lor vor ajunge si ei parinti de... buruieni, dupa plantele din care isi fac tigarile.
Daca s-ar inchide pe viata parintii ai caror copii sunt prinsi la fumat, va zic eu ca nu s-ar mai gasi nici urma de tutun in tara. happy

Răspuns utilizator avertizat
| TheCrusader a răspuns:

Nu, nu stiu sau nu le pasa. O invatat prost de la parinti sau de la altii. Oricum, daca ii poti schimba tu, nu strica sa incerci, dar de cele mai multe ori nu le pasa nici parintilor ce spui tu.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Constienti nu sunt fiindca la aceea varsta nu sunt dezvoltati la fel ca alti mai mari si ei vor sa fie cool ca fac tot felul de chestii de adulti, nu se gandesc ca le face rau ci doar ca sunt mai maturi daca fumeaza si ca sunt mai mari.

| Mt34 a răspuns:

Eu cred că e ok, eu fumez deja de 13 ani, am 26 de ani, dar nu țigări normale. Nu sunt de acord cu cele normale, în schimb cele electronice nu sunt nocive, sunt doar aburi.

| Lydia2806 explică (pentru Mt34):

Da. cu electronica sunt de acord pentru că sunt aburi. dar sunt unii care fumează cate un pachet pe zirolling on the floor

| Rd79 a răspuns (pentru Mt34):

Nu sunt doar aburi. Fumezi aburi de glicerina, alcool, plus diverse substante naspa care rezulta din arderea aromelor.

| Alex704 a răspuns:

La 12-13 ani toti cei care fumeaza o fac pentru ca asta pare cool. Vad ca asta fac copiii mai mari si pur si simplu cred ca daca nu se apuca si ei de fumat n-o sa fie niciodata asa de smecheri sau de populari ca "maturii" care trag de zor din tigara.
Ce parere am de ei? Personal, cred ca daca e o faza trecatoare e cat de cat ok, pot intelege ca intr-un anumit moment ca o persoana sa aiba o ratacire si sa considere ca singura cale de a fi la moda este sa fumeze. Problema e ca multi dintre fumatorii inraiti asa au inceput, cu o tigara sau doua cand erau adolescenti, iar din acest motiv e posibil ca cei pe care i-ai mentionat tu sa nu se lase niciodata de fumat din cauza unei alegeri imature facuta la 12-13 ani.
In privinta faptului ca nu sunt constienti ca isi fac singuri un rau, e evident ca nu se gandesc la asta. Oare fumatorii maturi nu sunt constienti ca isi fac singuri un rau? Cu siguranta ca sunt, dar totusi continua pentru ca a devenit un obicei ce le ofera o anumita placere. Singura diferenta e ca un adult face aceasta alegere constient. In schimb copiii astia doar urmeaza instinctul de turma.
In concluzie, parerea mea e ca totul se datoreaza anturajului si dorintei obsesive de a fi cool. Singura problema e ca parintii lor nu realizeaza decat tarziu ce fac odraslele, caci altfel ar scadea numarul acestor "fumatori".

| richasian a răspuns:

Bună!
eu personal cred că nu e ok de loc, sunt prea mici și daca incep de la 12 ani sa fumeze și o să continue pot sa se îmbolnăvească foarte rău, părerea mea e că fac ce vor ei doar că nu e ok de loc pentru sănătatea lor

| Oranolio a răspuns:

Eu am o colega care fumeaza de la aceasta varsta, cred ca ea nu-si da seama de greseala facuta, ea crede ca este cool pe langa ceilalti, dar in realitate nu este asa!