| Andrei1499 a întrebat:

Cine imi poate zice si mie cum explicam folosirea virgulei, semnului exclamarii si cratimei intr-o propozitie.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Resurrection a răspuns:

Pai, depinde de context:
Virgula este folosita cel mai des in enumerarea a mai multor obiecte si a pauzei in vorbire.
Semnul exclamarii se pune la sfarsitul unei propozitii care arata o strigare, o chemare, o urare, un indemn.
Iar cratima de obicei tine locul unei litere dintr-un cuvant.

O zi frumoasa!

2 răspunsuri:
| AnabellaXD a răspuns:

CRATIMA:
Din punct de vedere stilistic marcheaza rapiditatea in vorbire,din punct de vedere fonetic elidarea(lipsa) uneii vocale si evitarea producerii hiatului,din punct de vedere morfologic pronuntarea intr-un singur cuvant a doua parti de vorbire diferite,din punct de vedere prozodic conservarea ritmului si a masurii variabile.
Semnul exclamarii:
marcheaza sfarsitul unei propozitii exclamative,sfarsiirul unei propozitiicare contine un vocativ,sfarsitul unei propozitii imperative,sfarsitul unei propozitii optative si uneori izoleaza interjectia de restul propozitiei.
Virgula:
In propozitie:izoleaza termenii subiectului multimplu,izoleaza termenii numelui predicativ multiplu,izoleaza doua atribute sau doua complemente, izoleaza atributul apozitional de restul textului, izoleaza uneori constructiile incidente de restul textului, izoleaza uneori interjectia de restul textului, izoleaza complementul circumstantial de loc atunci cand sta langa un verb determinat.
In fraza:leaga doua propozitii de acelasi fel realizand raport de coordonare, izoleaza de regenta toate tipurile de subordonate. Baftă

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a răspuns:

Tu cumva incerci sa ne faci sa iti rezolvam tema de copil de cls a -3a? Pentru ca asa pari straight face