| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Cred deja că ați observat faptul că se vehiculează în online și la știri că ar începe din nou să crească numărul persoanelor infectate cu coronavirus. După părerea mea foarte multă lume trece prin schimbarea de temperatură dintre vară și toamnă, acesta ar fi principalul motiv pentru care zic eu că sunt cazurile acestea, nu zic că nu ar fi deloc persoane infectate, doar că nu așa de multe, cred că alții mai suferă și de o simplă răceală. Deci eu practic înnebunesc, o ducem de 2 ani cu tâmpenia asta. Sunt clasa a XII a, am cea mai mare nevoie de acest an și ei decid din nou să închidă școlile și liceele. Iar să stau acasă, iar o să o iau razna. Mă abțin cu greu să nu înjur și să blestem aici, dar chiar își bat joc de noi. Ce părere aveți?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce zici tu e adevarat. Ce se raportează nu e numarul de persoane infectate real. In realitate probabil ca e dublu. Presupunerea ta cu temperatura e fix irelevanta im contextul im care boala e raportata in urma unui test care stabileste asta.

| Dismally a răspuns:

Pai ce treaba are raceala cu covid-ul? Cand se testeaza o persoana suspecta i se face un test PCR care verifica ARN-ul virusului, nu ai cum sa il incurci cu o raceala, desi poate sunt din aceeasi familie, sunt virusuri diferite.

| CIaudiu a răspuns:

Sunt mai multi factori care duc la cresterea numarului de infectari Sars-Cov-2. Important este sa fim realisti si destepti pentru a depista adevaratii factori, nu sa picam in plasa ideologiei conspirative a analfabetilor functional si stiintific.
Un motiv principal dupa parerea mea, este aglomeratia datorita inceperii scolilor, facultatilor, universitarilor, incheierea concediilor care fac oamenii sa mearga din nou la serviciu, ziua este mai racoroasa si astfel oamenii pot iesi din casa s-a.m.d.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrienWH a răspuns:

Salut! da, intr-adevar, mi se pare o bataie de joc, mai ales ca cei din anii terminali sa faca online. Mai ales ca e un punct decisiv al vietii. Cel mai ok, ar fi daca la caz s-ar inchide, sa lase scolile/liceele deschise doar pentru cei din clase terminale.