| Yurisa a întrebat:

Bună, TPU! Credeți că persoanele obeze trebuie acceptate așa cum sunt? Este o ofensă pentru ei dacă scoatem acest lucru în evidență?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credeți că persoanele obeze trebuie acceptate așa cum sunt?
si daca nu ne acceptati ce facem? va mancam pe toti astia slabi si ramanem noi cei grasi, vom domina planeta ca dinozauri

Este o ofensă pentru ei dacă scoatem acest lucru în evidență?

da, te simti aiurea, plus ca critica asta prosteasca si jignitoare nu te ajuta, nu e usor sa slabesti, intr-un fel te poate ambitiona asta

| Yurisa explică (pentru RAY):

Asta cu "nu e usor sa slabbesti" depinde de metabolism si motivatie

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Eu sunt dependent de dulciuri, nu manac multa mancare, rata metabolica o stiu, dar vreau o dieta de 1000 de calorii de care sa ma tin, una diversa

| Yurisa explică (pentru RAY):

Si eu am o dependență sad Pastele. Efectiv nu ma pot controla de la ele, cu sos de rosii cu branza de oaie, parmezan, bacon, imi dau lacrimile de bucurie

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Nu-mi da idei de a ma ingrasa mai mult, si mie imi plac

| Freya1 a răspuns:

Daca esti obez e clar ca deja iti afecteaza sanatatea si atunci este o problema.
Da, trebuie sa ii acceptam si daca au probleme sa ii ajutam.Chiar daca sunt multi ce spun ca asa le trebuie ca baga in ei ca sparti mai sunt si altii ce au alte probleme ce le provoaca obezitatea si crede-ma ei nu sunt fericiti.Nu trebuie sa le spui ca is grasi, obeji pentru ca ei deja se vad si singurul lucru pe care si-l doresc este sa mai si auda dar ii putem ajuta intr-un fel.

| PersonajFictiv a răspuns:

Cam vaga intrebarea, acceptati unde? in societate? in viata noastra? in buncarul meu din gradina?

Pentru ei toti nu stiu ce e, dar in majoritatea cazurilor nu prea le place sa fie numiti asa sau sa fie frecati la cap cu asta.Stiu si ei cate kg au si stiu ca au o problema, se streseaza, sufera, etc.

Daca ii accepti in viata ta inseamna ca nu pui pret pe cate kg au oamenii - de ce ar conta daca iti sunt doar amici?

Dar cand vine vorba de a avea o relatie cu ei, depinde.Sunt destui si destule care au relatii cu oameni care au cateva kg in plus, au ceva numit caracter, inteligenta, etc.

Cam tampita intrebarea "trebuie acceptate asa cum sunt?" de parca sunt niste ciudati sau cine stie ce, dar esti mica sa zicem, dar uite ti-a explicat fictivu' cum sta treaba.

| Yurisa explică (pentru PersonajFictiv):

Nu sunt mica, am pus intrebarea pentru a afla parerea lumii. Inspiratia mi-a venit de aici:

https://www.youtube.com/watch?v=-KMbdhQZw7s

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Yurisa):

Poate o sa te indragostesti de un gras, stai pe burta lui si te joci cu parul lui de pe piept, ca tot ai avar cu cat woman...iti intrii bine in rol in situatia asta thinking

| supadeceapa a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Cateva kg in plus nu e echivalent cu obez. Obezitatea este o boala. Obezii abia se pot deplasa si pot face infarct oricand.

| Yurisa explică (pentru PersonajFictiv):

Nu e cat woman si nu imi plac oamenii care sunt grasi voit si care nu pot renunta la mancare in favoarea unui stil de viata sanatos. Nu au ambitie

| Dalmore a răspuns:

Eu nu cred ca trebuie sa scoatem asta in evidenta, cred ca sunt si ei constienti ca sunt obezi. Eu sunt in extrema cealalta, bine, nu sunt exagerat de slaba, dar sunt slaba si ma enerveaza cand se puncteaza asta, pentru ca degeaba mananc 3 mese pe zi, chipsuri, slanina, nu se pune nimic pe mine. Nu cred ca-i place nimanui sa fie gras si face fiecare ce poate (nu vreau sa cred ca sunt atat de multi grasi pentru ca sunt lenesi, hashtag refuz). Ii accepti sau nu, ei oricum exista laughing.

| Yurisa explică (pentru Dalmore):

Cand am pus intrebarea ma gandeam la filmuletele alea de la buzzfeed cu plus size beauty si skinny shaming. Eu sunt intre dar ma ingras repede sad

| Dalmore a răspuns (pentru Yurisa):

Buzzfeed sunt exagerati laughing

| Yurisa explică (pentru Dalmore):

SUA e exagerata laughing

| Dalmore a răspuns (pentru Yurisa):

True laughing

| CleanHeart a răspuns:

Orice om trebuie acceptat asa cum este, cine judeca clar are o problema si daca tot vrem sa criticam pe cineva e bine sa o facem intr.un mod constructiv nu intr.un mod jignitor.

| Roxin a răspuns:

Buna!

Obezitatea are doua cauze in general. Fie o cauza medicală (hormoni, boli, afecțiuni ale glandei), fie cauze personale. Adică mâncatul in exces, neatenția legată de orele mesei, Etc. Deducem usor ca in prima situație, nu e vina respectivei persoane, nu a contribuit la obezitate in mod constient si deliberat. In a doua însă... tine de control si grija.
Ofensa ar fi mai degrabă in prima situație, cand vorbim de o boala. In a doua, mai mult de o "mustrare", sa zicem.
In final, nu putem decât sa venim cu sugestii, judecata nu cred ca ar fi corecta.

O seara plăcuta!

| eckblume a răspuns:

Acceptarea de sine tine moralul ridicat. Insa trebuie sa faca ceva atunci cand sanatatea lor e in pericol. Da, de multe ori se simt ofensati deoarece unii asa au avut metabolismul, nu si-au dorit. Nimanui nu ii place sa fie judecat.

| SporeBox a răspuns:

Pai eu cred ca da. Adica cu ce afecteaza greutatea prietenia dintre tine si o persoana? Daca tu (cred ca esti slab dar daca nu, presupunem) ai fi intr-o lume plina de obezi si cei slabi ar fi cei ciudat iti-ar placea sa rada lumea de tine si sa evite prieteniile si discutele cu tine?