| AlexAL275 a întrebat:

Cum aș putea reține orice mai repede? Gen să mă uit o dată sau de două ori și să rețin?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ar fi extrem de stupid asa ceva, creierul memoreaza ceea ce este important pentru noi, nu vad sensul, rostul sa retinem informati inutile, ba ar fi periculos pentru noi asta, cum ar fi sa retraiesti acelasi amintiri dureroase mereu sau cosmaruri sau informati inutile

| AlexAL275 explică (pentru RAY):

Mi-e îmi trebuie mai mult pentru la școală.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai motivație puternică care să cupleze ceea ce vrei să reții cu o emoție. nu poți. Aceasta este calea.

| oglindasultanului a răspuns:

Sa fi linistit, atent fara distrageri.

| Thecurious a răspuns:

Sadrian46 are dreptate. Concluzia e in concordanta cu studiile psihologice, insa pe langa asta, trebuie sa mananci sanatos si sa faci sport.

Răspuns utilizator avertizat