| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Cum e corect?
Lack of sleep or the lack of sleep?
Eu inteles ca e fara "the" dar nu inteleg de ce?

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Lake esti tu, bă.

| mastadont a răspuns:

Ambele sunt corecte, depinde de context. The e articol, deci dacă vrei să folosești forma articulată atunci îl pui înainte. De exemplu, I suffer from lack of sleep, adică sufăr de lipsă de somn, este la forma nearticulată și nu are nevoie de articolul the. Dacă am fi spus de exemplu, The lack of sleep is very damaging for the human body, adică lipsa somnului este foarte dăunătoare pentru corpul uman atunci folosim articolul the, substantivul fiind articulat. Pentru vorbitorii de limbă română poate părea greu de înțeles pentru că, noi punem articolul la finalul cuvântului, de multe ori nici nu ne dăm seama exact de acest lucru, însă în majoritatea limbilor precum engleza acesta precede substantivul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că fără "the"...
Mda. N-am înțeles nici până acum de ce "the", fiind corespondentul articolului hotărât în română, nu se folosește în engleză de fiecare dată. straight face

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Ăsta-i motivul: „Do not put "the" before the names of substances if they are used in a general sense."
https://7esl.com/rules-for-using-the/

| anonim_4396 explică (pentru unu3doi2trei1):

Tot nu inteleg.De ce e the human body (corpul uman) dar la istorie e human history nu the human history?
Nu mai inteleg nimic.