| anonim_4396 a întrebat:

Daca am dat clic pe un link virusat pe facebook.dar l-am inchis imediat, o sa mi-i se viruseze contul de facebook sau calculatorul? Si daca da se viruseaza imediat dupa ce am deschis linkul sau mai tarziu?

Răspuns Câştigător
| FineBroAndy a răspuns:

Bună,Carmen big grin Linkul ţi-a virusat deja calculatorul, indiferent că l-ai închis sau nu.De unde ştii mai exact că era virusat, te-a anunţat PC-ul? Dacă te-a anunţat antivirusul că ai primit o ameninţare, probabil nu s-a virusat şi calculatorul doar a băgat infecţia în carantină.

| Rick_Carmen_1973 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Buna si tie! Nu stiu exact daca a fost un virus sau nu.Doar atat stiu ca persoana care mi-a trimis link-ul prin mesaj m-a atentionat mai apoi sa nu-l deschid pentru ca e un virus care circula pe FB si care nu a fost trimis de el, dar prea tarziu, eu il deschisesem deja.Cand am deschis linkul-ul imi scria ceva de genul this page has not found sau cam asa ceva dar pana acum nimic.Imi merge si FB-l si nu am primit nici o avertizare de la antivirus.

| FineBroAndy a răspuns (pentru Rick_Carmen_1973):

De obicei virusul ăsta de pe Facebook acţionează postând alţi viruşi sub formă de videoclipuri în numele tău pe peretele altor persoane.Trebuie doar să le spui să nu dea click pe el.

| Rick_Carmen_1973 a răspuns (pentru FineBroAndy):

Multumesc mult pentru ajutor!