| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Daca zic "I feel goo when I am talking to you". Folosim present cotinuous pentru ca ma refer la momentul in care vorbesc cu tine nu? E corect?
Sau e cu present simple?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca te referi la a doua actiune, atunci da, folosesti present continuous pentru ca este o actiune ce inca se desfasoara.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da dar e temporar
Ma simt bine numai cand vorbesc cu tine
Si de ce nu folosim present simple?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai folosesti present simple la primul verb, ca atunci te simti bine. De vorbit se considera ceva o faci mereu, cand se intampla asta.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da da "when i am talking to you"ne referim la momentul cand vorbim nu?
Ca daca zic "when i talk to you "ma refer in general nu?
Sau cum e?
Nu mai inteleg nimjc

| MPersephone a răspuns:

Deci, nu ai nici un indicator de timp. In dependenta de context ar putea fi atat present simple, cat si prezent continuos. De exemplu "I feel good every time I talk to you". Avem every time, deci e ceva ce se intampla mereu, putem folosi present simple. Daca vorbim de o situatie concreta care se refera la un moment concret, folosim talking. Daca propozitia asta e intr-un text, iti propun sa cauti vreun indicatir de timp. Daca e singura, folosesti talking.