| beatrice2630 a întrebat:

De câțiva ani ma chinui foarte tare sa slăbesc și nu reușesc. Nu sunt foarte foarte grasa, ma salvează faptul ca sunt relativ înaltă dar niciodată nu ma simt bine in pielea mea. Port haine cu doua-trei mărimi mai mari doar ca sa îmi ascund burta și coapsele pe care le consider imense și am tot încercat sa fac sport cât mai mult dar îmi pierd ambiția destul de repede (data trecuta am rezistat 2 săptămâni).
Îmi poate scrie cineva care a reușit sa slăbească și sa îmi spună și metoda? Multumesc mult! Dau funda❤️

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Kg,inaltime,varsta,genul?

| beatrice2630 explică (pentru RAY):

Sunt fata, 1, 70 și 66kg

| beatrice2630 explică (pentru RAY):

Fata; 1,69; 66kg; 17 ani

| RAY a răspuns (pentru beatrice2630):

Trebuie sa slabesti 6 kg, dar nu e grav, ce manci tu des?

| beatrice2630 explică (pentru RAY):

Sincer nu mănânc cine știe ce
Pâinea am redus-o la o felie pe zi Fast food nu mănânc, cartofi prăjiți și paste o data sau maxim doua ori pe luna dar nu pot renunța definitiv la dulce și totuși nu fac abuz (mănânc o pătratică de ciocolata pe zi)
Înghețată mănânc mai des
Problema e ca nu pot renunța când văd ca toți ceilalți mănâncă tot ce vor. Nu am parte de sprijin din partea alor mei. Îmi spun ca sunt bine așa cum sunt dar eu ma simt departe de a fi măcar mulțumită...

| Cosmin86 a răspuns (pentru beatrice2630):

Mananca "prostii" (gen ciocolata) dupa antrenament. Ca atunci o sa fie folosite pentru refacerea glicogenului si nu o sa se depuna grasime.

Cate antrenamente ai pe saptamana? Eu am slabit 18 kg mancand destul de mult.

| beatrice2630 explică (pentru Cosmin86):

Undeva la 5-6 antrenamente
Dar renunț când văd ca după 2-3 săptămâni nu se schimba nimic

| Cosmin86 a răspuns (pentru beatrice2630):

E putin 2-3 saptamani, nu e nici macar o luna.
Fa si tu macar 6 luni sau 1 an.

+ ca ce antrenamente faci? faci si antrenamente de masa musculara?

| beatrice2630 explică (pentru Cosmin86):

Pentru o persoana fără ambiție e suficientlaughing
Fac antrenamente pentru întregul corp, nu doar pentru anumite părți
Voi reîncerca, la fel ca de fiecare data...

| Cosmin86 a răspuns (pentru beatrice2630):

Eu am slabit 18 kg singura data cand mi-am propus sa slabesc, fara sa reduc prea mult mancarea (mancam tot 3-4 fripturi pe zi), am redus carbohidratii luandu-mi energia din grasimi sanatoase.

Si sport 4 antr pe saptamana.

| beatrice2630 explică (pentru Cosmin86):

Uau, felicitări
De am slabi toți asa

| Cosmin86 a răspuns (pentru beatrice2630):

Trebuie doar sa faci ce trebuie (asta NU inseamna sa mananci "fructe si legume" sau sa urmezi N diete).

| NLS a răspuns:

Nu exista raspuns mai bun decat ce ti-a indicat Plato.
---in primul rand, trebuie sa ai vointa. Multa. Sa stii exact ce vrei de la tine. "Nu pot" nu exista in asemenea situatii.

---zilnic putin sport, in special alergat, jogging
am o cunostinta care a slabit aproape 50 kg intr-un an, alearga zilnic intre 3 si 5 km in functie de timp si vreme.

---renunta la zahar, si orice fel de dulciuri, precum si la sucurile din comert. Daca simti nevoia, poti consuma cate un smoothie de cumparat de 250ml pe zi, dar nu mai mult. Il poti face 50/50 cu apa. Bineinteles de preferat ar fi sa il prepari in casa.

---renunta la grasimi, prajeli, fast food, conserve, cartofi prajiti, paste si painea redu-o la minim. De preferat ar fi sa cauti paine integrala sau sa pregatesti in casa daca ai masina de facut paine si gasesti faina integrala.

---mananca zilnic legume fierte, legume crude, fructe de sezon...

---bea multa apa, in special cu 30 min inainte de masa sau ori de cate ori apare senzatia de foame.

---antreneaza-ti creierul sa iti interzica sa mananci mult, pana te balonezi. Foloseste farfurii mai mici, redu portiile daca inainte mancai mult.

---Daca nu poti renunta la carne, macar redu cantitatea si mananca doar carne slaba de vita, pui, miel, iepure, peste (cod, ton merluciu, pastrav in special).

Repet, alergatul e cea mai sigura, sanatoasa si eficienta metoda de a slabi. De preferat in natura, nu pe banda.

| Plato a răspuns:

Fără ambiție, degeaba găsești metode.
Ti-as sugera sa incerci un stil de viata, nu o dieta.
Alergatul e cea mai buna metoda de a slabi, si exercitiile ce implica tot corpul, nu cum fac altii doar pentru abdomen.
Incearca sa te abtii de la mancat dupa o anumita ora (18-19, cat crezi ca poti), sa renunti la zahar, foloseste miere sau alt înlocuitor.
De asemenea, e bine sa bei multa apa, te ajuta si asta sa slabesti.

| Rhea44 a răspuns:

Eu am reușit sa slăbesc de la 70 kg pana la 54kg doar pentru ca m-am înfometat 2 săptămâni. adică mâncam o data pe zi și pe durata zilei un măr, nu îți recomand asta îți pui doar sănătatea in pericol eu doar ți-am spus cum am slăbit eu

| beatrice2630 explică (pentru Rhea44):

Și ai reușit sa îți menții greutatea in continuare sau ai pus la loc?