| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU.
De ce persoanele care merg la psihiatru sunt vazute altfel de catre ceilalti?

Multi spun ca daca mergi la psihiatru esti nebun, ei bine....nu e deloc asa. Depresia, anxietatea, numai la un psihiatru se pot rezolva. Oamenii sunt atat de rai si se grabesc sa judece alte persoane aiurea, fara sa stie cata suferinta e in sufletul lor.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Probabil din cauza ca oamenii nu stiu ce probleme ai tu, se gandesc ca esti exact din ce vad ei in filme, un psihopat criminal in serie sau mai stiu eu ce si se feresc,, dar ei nu constientizeaza ca sunt mult mai multe probleme psihice care se rezolva mai usor, daca e sa ne luam dupa oameni ar trebui sa nu existam, orice ai face esti judecat, trebuie sa inveti sa te doara si in lupa de toti daca nu isi vad de treaba lor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt vazute altfel... de catre cine? De catre persoane care nu stiu ce inseamna o vizita la psihiatru si nu s-au confruntat cu anxietatea si depresia? Atunci da.

De catre persoanele care stiu e inseamna asta si nu sunt inconstiente? Atunci nu.

Oamenii sunt rai si se grabesc sa judece, asa este. Dar oamenii sunt si buni si nu se grabesc sa judece. Totul tinde spre ceva si spre nimic in acelasi timp, totul este relativ.

O intrebare mai buna ar fi, de ce judeca lumea? Fie ca este vorba despre tine, ca pui intrebarea asta si cataloghezi pe altii, fie ca este vorba despre altii care catalogheaza acele persoane descrise de tine. Intelegi relativitatea?

Daca mintea omului deduce ceva si nimic nu este absolut, cine are dreptate? Cei care judeca indiferent de "tabara"? Sau cei care nu o fac pur si simplu? Sau nimeni thinking

Fii deschisa.

| Mosotti a răspuns:

De ce, de tampiti ce sunt oamenii aia care vad pe acei oameni altfel, e lipsa de educatie, de cunoastere, informare.

Insa un om inteligent nu tine cont de ce zic acei oameni, asa ca deci nu conteaza ca zic ei asa, si deci este bine.
Uite eu am depresie si anxietate (pe asta am rezolvat-o), si nu mi-a fost rusine sa zic cand ma intreba cineva cum ma simt, daca lucrez sau nu, daca am familie, etc, nimeni n-a ras si nu m-a privit altfel, deci depinde de om.
Bine, eu am un cerc de cunostinte, prieteni okey, in rest mai putin am tangenta asa mai personala.
Din contra, stiau si ei ce-i cu astea de pe net.

Iar cine rade, sa fie sanatos, nu ma intereseaza ce parere are un prost de mine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Foarte bine zis

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca nu sunt suficienți de educați si documentația ca sa inteleaga ce e anxietatea, depresia sau atacul de panica.
Nu ai ce sa ceri unor oameni cu o mentalitate îngustă.

| Sofer a răspuns:

Asa e mentalitatea la noi sa judecam lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu credeam că bătrânii au mentalitate neandertaliana da se pare că și tinerii, sunt inculți asta e chestia, înapoiați mintali, au impresia că toți care se duc acolo sunt cu cabina da nu e așa, un om anxios sau depresiv poate fi extrem de inteligent, mult peste nivelul celor care sunt analfabeți funcționali sau prosti, ei uite că tocmai ăștia judeca și cocalarii care au un IQ format din 2 cifre. Romanii sunt înapoiați asta e ideea, eu credeam că doar Rromii dar și Românii sunt la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

'numai la psihiatru se poate rezolva' și cine și-a rezolvat anxietatea/depresia la psihiatru?
Supără adevărul. Altfel nu vad de ce ai pune întrebarea asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multe persoane si-au rezolvat problemele astea la psihiatru....cunosc cazuri.

"Altfel nu vad de ce ai pune întrebarea asta"
Vreau sa vad si parerea altor oameni, daca te deranjeaza intrebarea treci peste...