| Quest a întrebat:

Deci, sa o iau cu inceputul:
-In Biblie spune despre cum a creat Dumnezeu lumea. Si acolo zice ca a creat animalele(spune chiar si ce animale) si apoi omul.
Ok, dar cum ramane cu dinozaurii (adica cu totii stim ca exista fiindca am descoperit oasele lor), in biblie nu zice ca ar fi fost ceva inainte de creatia lui Dumnezeu (ma refer la planeta Pamant).
Deci, despre dinozauri stim sigur ca au existat (din descoperirile arheologice) dar cum e posibil, pentru ca e total in contradictie cu Biblia?

P. S. Va rog fiti seriosi cu raspunsurile! (si sper ca ati inteles intrebarea).

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dinozaurii intra la capitolul animale. Tu crezi ca acolo in biblie au fost trecute toate animalele,insectele, pasarile pestii, etc. de pe pamant si ca numai dinozaurii nu sunt?

| Rayyy a răspuns:

Bună!
De acord cu Elianna, în Biblie nu sunt menţionate toate animalele, de la un capăt la altul. Şi chiar şi aşa, dacă nu existau în momentul ăla, au evoluat din alte reptile. Până la urmă, toţi suntem nişte trilobiţi.

| Rayyy a răspuns:

Dar au fost oameni care au trăit în acelaşi timp cu dinozaurii! Doar că ei au dispărut. Teoriile sunt din abundenţă.

| basexcu a răspuns:

Exista o explicatie simpla happy Oamenii caure au scris biblia nu stiau de existenta dinozaurilor pe vremea aia nu erau inca descoperite fosile si de asta nu au mentionat nimic in biblie.Asta e una din dovezile ca Biblia e pura fictiune rodul imaginatiei barbare a unor baietasi destul de inteligenti incat sa manipuleze atata lume.

| JaJe a răspuns:

+1 Elianna, dar nu numai, si despre extraterrestri, sunt sigur ca exista si alte civilizatii in afara de a noastra, e imposibil ca dintr-un univers infinit sa nu fie macar o alta civilizatie! nu ma refer la extraterrestri mai inteligenti ca omul, chiar si microbiologic!

| Quest explică:

Bine dar daca ar fi fost creati dinozaurii in acelasi timp cu omul atunci inseamna ca ar fi trebuit sa traiasca impreuna, si stim cu totii ca asa ceva nu e posibil.
Deci cum explicati asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doua teorii care explica viata pe Planeta Pamant:Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.Creationistabig grinumnezeu a creat dinozaurii,oamenii si toate celelalte.Cea Evolutionista:Mai intai au aparut mici celule,apoi bacterii,animale f mici, apoi vertebrate, iar omul a evoluat din maimuta.Crezi in ce vrei.