| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Desi am varsta de 25 de ani, imi este frica sa dorm singura! Orice sunet auzit in toiul noptii imi provoaca o usoara panica, tin sa mentionez ca in trecut am avut o trauma pe care inca nu am depasit-o pana la capat, inca lucrez la acest aspect! Ce ar trebui sa fac pentru a avea un somn odihnitor, neintrerupt? Fac sport, am multe activitati ziua dar degeaba tot nu obosesc destul de mult incat sa dorm de sa nu stiu ce e cu mine, noaptea! Din ianuarie va trebui sa dorm singura si nu stiu ce metode sa aplic ca sa dea roade. Ma gandesc sa dorm cu muzica si cu veioza aprinsa! Voi ce idei imi dati?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa-ti infrunti frica altfel nu vei scapa niciodata de ea! Trebuie sa fi constienta ca nu exista nimic rau de care trebuie sa-ti fie frica. Spune-ti asta mereu in gand!

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru lpavel):

Asa am sa fac! Multumesc! happy

| lpavel a răspuns (pentru RoxanaaIvona):

Cu placere! happy

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cumparati un pistol cu gaz si il bagi sub saltea si daca auzi ceva il iei in mana si verifici sa vezi ce e. Iti dai seama ca nu e nimic si te culci iar. Nu e necesar sa iti cumperi un M9 dar gasesti pichineaza de aia mica pentru femei ca na e ceva special cazul tau.

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru mgtow):

Oklaughing)..imi cumpar mai bine o bazooka!

| AvalohAlyn a răspuns:

Da,dormi cu o lampa de veghe aprinsa langa tine.Succes!

| RAY a răspuns:

Vezi de un iubit

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru RAY):

Am! ideea este ca pleaca si raman singura!

| RAY a răspuns (pentru RoxanaaIvona):

Toti te parasesc roxana? unde pleaca iubitul?

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru RAY):

Nu ma parasete pe bune, nimeni! laughing se reintoarce dupa vreo 2 luni!

| RAY a răspuns (pentru RoxanaaIvona):

Isi dai seama 60 de nopți singura, groaznic Roxana

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca nu faci destul sport si activitate fizica incat sa fii atat de obosita si sa dormi neintoarsa.
Incearca sa te autocontrolezi ca nu mai ai 5 ani! Maine poimaine intalnesti un baiat si te comporti de parca ai avea probleme de copilasi mici.

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu judecati un om, daca nu ii stiti cu adevarat intreaga poveste! Ca sa stiti, am o relatie stabila. asadar nu am nevoie sa intalnesc un,, baiat'', fac sport de 6 ani (cate 7km alerg in aproape fiecare zi+ mers, alte activitati)! In trecut eram cel mai neinfricat om pana am suferit un soc..de atunci mi s-a instalat aceasta teama de intuneric si singuratate! Acum lucrez la acest aspect! Numai bine va doresc!

| RainmakerX a răspuns:

Roxana, un animalut de companie o sa ramana cu tine si dupa ce se termina aceste 2 luni iar teama ta nu o sa dispara asa.

Pavel are dreptate. Cand dormi gandeste-te ca iubitul tau este langa tine, ca te strange in brate si pana la urma o sa adormi.
Este o chestie de concentrare. Frica exista numai daca te concentrezi asupra ei.

Ah si inca ceva! Daca dormi cu lumina aprinsa atunci foloseste o veioza mai slaba. Daca ai o lumina foarte puternica in camera atunci s-ar putea sa-ti fie afectat somnul si sa te odihnesti mai rau decat in mod normal. Nu incuia usa camerei tale. Usa apartamentului sau a casei normal ca o inchizi laughing

Daca incui camera si auzi un sunet atunci o sa te panichezi cu atat mai mult.

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru RainmakerX):

Iti multumesc pentru sfaturi! happy Am avut un hamster in trecut si un iepure pitic, dar din pacate au murit amandoi de batranete..si mi-a parut extrem de rau dupa ei, nu as vrea sa ma mai atasez pentru moment de niciun animalut! Am sa imi iau,, inima in dinti'' si am sa dorm si singura, alta cale nu am! la inceput va fi mai dificil. dar dupa ma voi obisnui! happy

| RainmakerX a răspuns (pentru RoxanaaIvona):

Daca simti cu adevarat nevoia poti sa-ti iei si un fel de "talisman" cand dormi, o bratara oarecare pe care s-o consideri obiect protector sau ceva de genul.

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru RainmakerX):

Asa am sa fac! Buna idee! Am primit recent in dar, o bratara fitness. asadar am sa o folosesc si in acest scop protector, sper sa functioneze! laughing

| Endoryus a răspuns:

Cumpara un caine sau o pisica.

| RoxanaaIvona a răspuns (pentru Endoryus):

Este o idee buna! Multumesc!

| PsyhoChild a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog.Nu este vreo problema de sanatate psihica dar el te va ajuta cu siguranta sa-ti intreci fricile

| DorelExpertu a răspuns:

Ia-l pe Ray sa-ti tina companie.