| RoloOphkm a întrebat:

Ieri seară am vrut să mă culc puţin mai devreme, să dorm puţin mai mult. Era 2 dimineaţa şi am adormit. M-am trezit la 2:30 din cauza unui vis. A fost foarte ciudat şi înspăimântător, de asemenea m-am trezit plângând.
Am visat că dormeam,şi voiam să mă trezesc,eram în patul meu,în vis era exact cum mă pusesem să dorm, cum adormisem aşa era şi în vis. Voiam să mă trezesc,am deschis ochii şi voiam să mă ridic din pat, dar o mână (de copil) mă ţinea strâns de braţ şi nu voia să-mi dea drumul,nu puteam să mă ridic. Din camera alăturată mi-am auzit mama ţipând,am pus capul la loc jos şi voiam să mă ridic iar,mâna aceea nu mă lăsa, voiam să ţip dar simţeam că nu mai aveam voce,pur şi simplu nu puteam. Totul s-a întâmplat în vis,ei bine. voiam să mă trezesc(din somn) dar simţeam că ceva mă ţinea acolo,nu mă lăsa să mă trezesc din tot coşmarul acesta. Apoi m-am trezit, habar nu am cum am reuşit, dar m-am trezit foarte speriată şi am început să plâng. Cred că este paralizie în timpul somnului ..sau nu ştiu. aveţi vreo idee ce ar putea să însemne toate astea?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa te culci pe la 22.00 si sa te trezesti la 06.00. Te vei simti mult mai bine si nu vei mai visa prostii.

| RoloOphkm explică (pentru Salontanul):

Nu cred că aş putea să mă culc foarte devreme, având în vedere că programul meu este foarte încărcat. Şi când spun încărcat ..este foarte. dar o să încerc şi asta.

| cristimihailov a răspuns:

La un mic procent din oameni apare o paralizie aproape totala. Iti poti misca ochii dar nu poti sa iti misti corpul aproape de loc.

In mod normal iti revii in cateva minute de la trezire.

Daca se repeta visul de mai multe ori, atunci ar trebui sa te ingrijorezi.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In general explicatiile simple sunt si cele mai corecte.

Paralizia apare cand treci din starea REM in trezire.

Citeste aici: http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html si lasa gandurile ca sunt fantome si alte alea.

Or fi, nu zic nu, dar e mai bine sa nu fie la tine. In starea de surmenare in care esti, stresul a inceput sa se manifeste.

Te-ai intrebat ca poate un soricel mai trece din cand in cand prin pod? Sau o pasare se mai fastaceste pe acoperisi? Sau pur si simplu vrei tu sa auzi zgomote?

Ia-o pe partea practica si nu te prosti singur cu latura spirituala ca sa ii zicem asa (desi nu are legatura). Daca chiar ti neaparat, cheama un preotel sa cante un pic in camera si gata.

Mai bine fa ceva cu programul. Decat sa ai impresia ca te urmaresc toti... ceea ce inseamna semn de surmenaj.

E usor sa stai relaxat pe spate si sa arunci cu idei din astea dupa ce te-ai uitat la seria cu Isus si esti inca impresionat de ce ai vazut la biserica de Paste. Sau poate ai vazut Ouija (filmul) si acum consideri ca esti un portal de cunoastere. Ma refer la iAmVi. E simplu sa scrii cand nu te afecteaza. Tu insa ai doua optiuni: te lasi cuprins de frica sau treci mai departe. Ca sa controlezi frica trebuie sa ramai pe partea rationala.

| iAMVi a răspuns (pentru cristimihailov):

Tocmai aia e, că nu i-am spus " tu ai sigur fantome în casă" sau "au sărit spiritele pe tine", dacă ai citit comentariul meu bine ai observat că dau vina și pe frică.

| iAMVi a răspuns:

Științific, e doar un vis, o temere de-a ta din trecut sau recenta, si noi oamenii suntem obișnuiți să visăm lucruri pe care le facem des sau la care ne gândim des.
Spiritual, s-a mai întâmplat și la alte persoane, se spune ca in acel moment ești intr-un fel de vis-realitate, sa spun așa și cum știm prea bine, spiritele ne comunica cel mai mult in vise, atunci se pot manifesta, altfel spus ceea ce te ținea si nu te lăsa sa strigi era un spirit rău, mi s-a întâmplat si mie odată in viață si nu stiu ce ar putea fi, e unul din misterele lumii.
Eu zic sa alegi partea științifică, așa nu te mai sperii. big grin

| RoloOphkm explică (pentru iAMVi):

Mulţumesc mult.

| RoloOphkm explică (pentru iAMVi):

Pe de altă parte... nu ştiu ce să spun. Adică mai mereu mă simt urmărită. şi uneori văd umbre şi simt cum se uită cineva pe fereastră, la mine. Iar noaptea când mă pun în pat, se aude ceva deasupra camerei mele (în pod), ca şi cum cineva ar merge.

| iAMVi a răspuns (pentru RoloOphkm):

Orice om este pus in viață în fața unor fenomene inexplicabile, unii le spun si altora ce-au pățit, altii nu spun nimic de teamă să nu râdă cineva de ei, alții nici nu le bagă în seamă.
Si mie mi s-au întâmplat cum am m-ai zis câteva fenomene dar să nu excludem și faptul ca daca stai cu frica în sân mereu, o sa asociezi orice sunet cu ceva nasol chiar dacă acel sunet este ceva normal.
Poate e fenomenul poltergeist, citești tu mai multe pe net dacă tot n-ai vrut partea științifică a problemei si vrei să te sperii big grin

| Exaizo a răspuns:

Spirit rau cica, he he. Astea sunt povesti de speriat copiii, ca daca esti rau nu mai vine Mos Craciun si ca sub pat este Bau Bau.

Cel mai probabil ai fost obosita iar din cauza ca te-ai culcat intr-o pozitie nefavorabila ai stat asa vreo jumatate de ora si ti-a amorțit mana pe moment, poate dupa ce te-ai trezit inca ai avut sentimentul ca nu ti-ai putut misca mana.

Oricum. Cosmaruri am avut cu totii, in diferite moduri, toate ne-au oferit un sentiment nasol si ne-au facut sa ne speriem incat sa ne gandim la diferite chestii, probabil tu ai auzit-o pe mana ta tipand fiindca te-ai temut pentru ea, ori ea iti ofera protectia cea mai mare.
Exista un studiu care ne invata cum sa ne controlăm visele, mi-a spus un prieten ca a exersat iar dupa un an chiar a ajuns sa aiba vise in care sa realizeze ca este vis si sa il controleze.

Eu unul iti recomandam sa nu te mai gândesti la visele urate fiindca ele se bazeaza pe imaginatia noastra, nicidecum pe realitate. happy

| iAMVi a răspuns (pentru Exaizo):

Am dat explicații din cele doua tabere, spirituală și științifică, fiecare crede ce vrea.

| hamsterita29 a răspuns:

Visele urate reprezinta temerile noastre, chiar si pe cele ascunse. probabil tie iti e frica ca nu poti sa le ajuti pe persoanele dragi cand au nevoie de tine