| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Imi poate explica si mie cineva, va rog, toata chestia cu parcarile din Bucuresti si de ce sunt mari sanse ca atunci cand te intorci la masina pe care ai parcat-o normal si regulamentar pe un loc liber de parcare, iti gasesti oglinda sparta, usile zgariate, etc? Adica care e ideea? Intreb doar de curiozitate. Stiu ca acum se pot inchiria sau ceva de genul locurile de parcare, dar asta e un caz separat comparativ cu atunci cand oamenii isi gasesc cauciucurile taiate de la masinile parcate in jurul bancilor, supermarket-urilor, farmaciilor, scolilor si asa mai departe. Chiar sunt curioasa sa stiu de ce vandalismul pentru locurile de parcare, in Bucuresti in special, este o situatie atat de des intalnita.

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Buna! Treaba asta cred ca este rezultatul unui cumul de factori, vorbind la general. Exista parcari in care, asa cum a zis si "suntserios" sunt niste handicapati care iti cer bani ca sa iti pazeasca masina cica, dar de fapt e un fel de: "da-mi 10lei ca sa parchezi aici, altfel ti-o gasesti sparta". Si astora daca nu le platesti, te poti trezi ca ti-o zgarie, sparg cauciuc sau produc tot felul de avarii din astea minore. Apoi un alt factor este aglomeratia excesiva din Bucuresti, fiind atatea masini inghesuite, sunt sanse mari sa iti fie agatata masina, oglinda, sa iti da unul un colt de portera in usa si tot asa. Nu in ultimul rand, mai este si factorul ca poate parchezi "pe locul cuiva". Sunt unii care considera ca pentru ca ei parcheaza de obicei acolo, li se cuvine locul, si le julesc masinile deloc care parcheaza acolo intamplator.

| sofiaaaa001 explică (pentru StefanChriss):

Nu am cuvinte sincer cum cineva ar putea scoate cheia sau briceagul (am auzit ca unii din Bucuresti stau cu sabia/maceta sub scaunul soferului, era doar o gluma sau chiar exista cazuri?) si sa iti zgaraie sau sparga cauciucurile doar pentru ca ai parcat pe un loc unde acesta obisnuieste sa parcheze... zici ca suntem in evul mediu efectiv.

| StefanChriss a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Taica-meu a patit asta, intr-un alt oras din tara, i-au desumflat cauciucurile. Ironia e ca cel care a facut asta chiar se cunostea cu taica-meu si cand a aflat dupa si-a cerut scuze rolling on the floor eu am patit sa fiu parcat regulamentar pe marginea drumul si niste tigani pur si simplu treceau cu carucior de cumparaturi pe marginea drumul si au intrat cu el in masina, si au continuat sa mearga stergand caruciorul de masina dintr-o parte in alta. Eu eram in masina laughing si cand m-am dat jos, tiganca mi-a zis ca nu are nimic masina, desi m-am uitat dupa si erau zgarieturi superificiale, evident. Dar ce le puteam face? Erau tigani boschetari la propriu laughing) Cert este ca trebuie sa te obisnuiesti cu ideea si sa iti asumi ca se pot intampla lucrurile astea.

| sofiaaaa001 explică (pentru StefanChriss):

Doamne feresteee! ma si bufneste rasullaughing deci e clara treaba, tiganii si golanii ne fac ordine si ne pun la punct la noi in tara (treaba e veche oricum de ani de zile dar vad ca se agraveaza pe zi ce trece) iar noi trebuie sa acceptam cu gura inchisa ca altfel ne mai si luam bataie. ce frumoshappy

| StefanChriss a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Solutia este sa pleci intr-o tara mai civilizata daca ai posibilitatea si simti ca nu ti se potriveste societatea de aici laughing

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai ca nu e chiar asa.
Sunt niste zone prin București in special prin centru vechi pe unde isi fac veacul asa zișii parcangii. Aia de cer bani sa aiba grija de masina ta si daca nu le dai uneori se mai razbuna. Exista destule parcari contra cost in centrul Bucureștiului acum incat sa eviti treburile astea.

| sofiaaaa001 explică (pentru suntserios):

Si in afara de alea cateva zone centrale pe unde iti poti gasi masina zgariata daca nu dai 15-20 de lei la golanii din jur ca sa ti-o pazeasca, mai sunt si locurile normale gen parcarile de la supermarketurile tip kaufland, lidl etc. si recent am auzit de cineva care si-a gasit masina cu un cauciuc spart si 2 portiere zgariate intr-o parcare carrefour, iar masina a fost parcata acolo doar cat s-a dus la cumparaturi anumita persoana, nu e ca si cum a fost parcata peste noapte sau era acolo de o luna parcata. eu sincer as da oricat la astfel de huligani sa imi "pazeasca" masina doar ca sa nu mi-o gasesc fara o oglinda cand ma intorc, dar din cate vad exista sanse sa ti se intample asa ceva si cand parchezi pe un loc unde cineva obisnuieste sa parcheze de obicei si crede ca detine intr-un fel locul de parcare respectiv. ce oameni...