Întrebare recomandată | Evelin_Helgucy_1998 a întrebat:

Imi rod unghiile, ce sa fac sa nu le mai rod? Dati-mi sfaturi, va rog.
Dau funda.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mimi973 a răspuns:

Unghiile au multi microbi, indiferent cat de mult le cureti si le ingrijesti. Asa ca gandeste-te la sanatatea ta, poate nu te simti rau acum poate nici maine dar peste ceva timp poti face *boala mainilor murdare* cred ca stii si tu ce este. Si in plus este si un obicei urat daca faci asta in public. Si vei avea si forma unghiilor urata daca le rozi mereu. Incearca sa eviti pe cat posibil obiceiul asta, cand incepi sa le rozi gandeste-te ca acolo sunt multi multi microbi... BAFTAAA :*

11 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

E simplu: prin vointa, abtinandu-te si amanand momentul. Sfaturile,, ardei, piper, etc" sunt de prisos. Vei face asta invatand sa te controlezi.

| Donsavas a răspuns:

Ia suplimente pe baza de magneziu si calciu. Cand esti stresat, ai mai multa nevoie de aceste minerale decat crezi!

| anamariarot a răspuns:

Vezi ca sunt solutii special destinate acestei probleme si sunt foarte amare, astfel incat sa te deranjeze gustul. Gasesti aici: http://www.cosmania.ro/......-bite_1018

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca lacul de unghii transparent de la orsay, e 2-3 lei si al dracu de amar.laughing

| ĂlaRău a răspuns:

Infasoara-le cu banda adeziva.

| Inceputul a răspuns:

Pai trebuie sa ai vointa si gandeste-te ca de exemplu ai pus mana pe un catel de pe strada si apoi bagi mana in gura, toate lucrurile pe care le atingi au microbi. Deci prima varianta este VOINTA. Daca nu merge asa, exista solutii la farmacie cu care te dai pe unghii. Acele solutii au un gust si un miros de iti vine sa vomiti, nu cred ca vrei sa foloseti. Si eu am avut problema asta dar am reusit sa o rezolv cu prima varianta, prin vointahappy si sper si tu sa faci la felhappy

| Asi82 a răspuns (pentru Inceputul):

Starui-te macar o saptamana sa te retii de a nu le roade, dupa ceva timp vei simti ca vor parea tari pentru dinții tăi

| TronHD a răspuns:

Pur si simplu pune sare de lamaie pe degete dar multa, sau suc de lamaie, ma refer la sucul ala acru!
Cand vei pune gura pe unghii vei avea o acreala in gura, pana la urma te vei opri!

| Nectarios a răspuns:

Unge-le cu ceva ce nu-ți place, gen piper, sare de lămâie etc...

| onielar a răspuns:

Pune-ți ardei iute pe unghii, adică efectiv să freci un ardei de degetele tale. laughing

| CaMi66 a răspuns:

Ufff si eu am aceasta problema sad