| Eda21 a întrebat:

La ce ajută competențele la bac? Toată lumea spune că sunt inutile.Păi dacă sunt inutile de ce se mai susțin? Rezultatele de la competențe apar pe diploma de bac? Sau sunt trei diplome diferite una de competente lingvistice in limba romana, alta de competente lingvistice in limba engleza si competente digitale?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Da, sunt inutile. Totusi, ar avea rostul lor. Se poate face diferenta dintre unul care nu stie sa se exprime corect dpv gramatical si unul care cunoaste foarte bine limba romana. Dar la angajare nu primesti test de limba romana laughing ci poate un test prin care iti sunt testate aptitudinile sau abilitatile pentru jobul respectiv.
La engleza te ajuta sa iti cunosti nivelul, la fel si la competente digitale - le poti adauga in CV pe acestea. Nu sunt trei diplome diferite. Primesti o singura diploma de bac. Pff, nici nu mai stiu daca le aveam trecute sau nu.

1 răspuns:
| Celcestietot a răspuns:

Buna! Nu sunt 3 diplome diferite, ci doar pe una singura se prezinta rezultatul la competente. Da, ele nu ajuta cu nimic, sunt date asa ca sa pierzi timpul prin incaperi.