| Yasmin875 a întrebat:

M-am săturat să fiu bună cu toată lumea. Daca cineva vede că vreau sa il ajut râde de mine, ma ia drept fraiera si profita de bunătatea mea.Eu ajut pe toată lumea pentru că sunt o persoana foarte amabila si înțelegătoare.Imi este mila de oricine.Eu nu vreau să supăr pe nimeni.Ce să fac să nu mai fiu așa bună cu toată lumea?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Felicitări pentru faptul că ești buna. Azi puțini oameni sunt asa. Chiar dacă nu pare, ai doar de castigat pentru ca esti altruista. Îți faci un nume bun, iar acest lucru nu trece neobservat de cei ce contează cu adevărat.Continua să învingi răul prin bine.

| Superior a răspuns (pentru danay72):

Raul se invinge cu rau, nu mai repetati vorba aia de la gradinita ca e inutila...

| Superior a răspuns (pentru danay72):

"You can't catch devils with angles"

| danay72 a răspuns (pentru Superior):

La grădiniță un copil dacă e lovit, lovește și el. Dar un adult, care are experienta in aceasta privinta si rationeaza, învinge răul prin bine. Dacă răspunde la rau cu rau, ce diferenta mai e intre cei doi?

| Superior a răspuns (pentru danay72):

Sa zicem ca un dement pe strada iti da un pumn. Tu ii zici "Nu a fost frumos,dar te iert!",el nu realizeaza nimic,are pica pe tine,da inca o data pana te bate in bataie. DAR NUUU,NUUUUUUU, tu trebuie sa-l INVINGI PRIN BINE! (ma rog, il invingi murind, ca scapi de bataia lui, deci.).

| danay72 a răspuns (pentru Superior):

Pentru asta exista legi, politie. Eu nu ma refer la violenta fizica sau abuzuri, ci la lucruri care tin de omenie, de respect, de personalitate.

| Speed99 a răspuns (pentru danay72):

Daca raul nu s-ar rasplati cu rau, din punct de vedere istoric si geo-politic, noi nu am mai exista ca tara pe pamantul asta.

Am stat ca milogii mai tot timpul de-a lungul istoriei, si cand am facut asta, am pierdut Transilvania, Cadrilater, Dobrogea, Moldova, Basarabia, Bucovina, si lista poate continua.

Tepes si Antonescu au fost printre cei mai buni conducatori, si ghici ce faceau? Luptau raul cu rau. Nu merita sa tratezi rau-voitorii cu bine, pentru ca pui paie pe foc, iar ei prind si mai mult curaj, vazandu-te milog. Viata tine de supravietuire, iar daca esti bun pana si cu aia care iti fac rau, iti meriti soarta, oricat de rea ar fi ea.

| danay72 a răspuns (pentru Speed99):

Eu nu vorbesc de politica, economie, etc. Vorbesc de conflict de personalitate. Daca raspunzi la rau cu rau, nu e nici o diferenta de mentalitate intre cei doi. Pui paie pe foc in momentul in care intreti o ceartă, daca unul cedeaza, nu mai are celălalt cu cine se certa.

| danay72 a răspuns:

Dar nu era vorba de a omora pe cineva, repet, e vorba doar de conflict de personalitate. Se pare ca e greu de înțeles.Din punctul tau de vedere, e normal sa lovesti pe oricine nu e de acord cu tine sau să ii vorbești urât? Aici e un conflict de personalitate în care decizi sa fii împăciuitor sau nu.Eu aleg să fiu impaciuitoare,iar daca pentru acest lucru sunt vazuta ca fiid proasta, pentru mine e un compliment. Toti oamenii pot reactiona urât atunci când sunt provocați, dar e nevoie de tărie de caracter, sa reactinezi diferit, cu bunătate.

| Superior a răspuns (pentru danay72):

Nu,e normal sa-l tratez asa cum ma trateaza si el. Daca incerci sa-l rezolvi "prin bine", o sa mearga doar 20% dn cazuri, 50% pot invata doar din intamplari grave care pentru ei chiar conteaza, 10% cei care vor invata doar din situatii extreme iar restul de 20% nu vor invata niciodata.

| danay72 a răspuns (pentru Superior):

E dreptul tau sa reacționeze cum vrei, dar nu inseamna ca sunt de acord.

| Superior a răspuns (pentru danay72):

Deci dupa tine il las sa ma bage in spital, ok.

| danay72 a răspuns (pentru Superior):

Un proverb spune că,, capul plecat, nici sabia nu îl taie.Iar altul spune ca,, un raspuns blând îndepărtează furia,,.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Bine fratioare, asta-i atitudinea! Un smecher adevarat mereu sare la bataie. Daca comenteaza cineva la tine, ii spargi dintii!

| Superior a răspuns:

Iti faci o operatie si renunti la sectiunea creierului ce se ocupa cu emotiile. Apoi te poti angaja ca Hitman laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate idiotenii s-au scris aici.

| JustStitch a răspuns:

Incearca sa nu mai pui la suflet toate rautatile altora pentru ca nu iti fac bine. Si eu sunt la fel ca tine si am aceeasi problema ca a ta, sunt bun cu toata lumea si apoi luat de fraier sfatul meu este sa ignori acele persoane care doar se foloseste! Ai grija de tine si o zi frumoasa iti doresc asa ca tine, sufletelel frumos!

| Eduard196 a răspuns:

Daca ai sti cat de bine te inteleg!

| tehno125482 a răspuns:

Cand ai suflet rau in tine, atunci esti privit mai bine!
Pai in primul rand fi mai indiferenta, spuneti tot timpul parerea cand te deranjeaza ceva, nu ezita sa te contrazici cand stii ca ai reptate, da-le replica celor care spun ceva necuviincios la adresa ta, nu lasa pe nimeni sa nu te respecte, pune-i la respect! Fi mai aronganta, dar si placuta in acelasi timp, poate ca si ceva fite nu ar strica... big grin

| NameInUse a răspuns:

Pana la urma te saturi tu. Tu continua asa, pana ti se lasa. Atunci o sa stii ce sa faci.