| Faranume97 a întrebat:

Buna TPU,ma aflu in UK si astazi am fost dat afara de la munca pe motiv ca fac tiktok-uri, unde se vede si firma la care lucrez ca sofer de tir. Au zis ca îi fac de rusine si ca e ilegal sa fac clipuri unde arat firma la care lucrez, credeti ca e normal sa ma dea afara, mai ales ca am lucrat cu contract? Nu ma asteptam sa ma dea afara pentru niste tiktokuri facute in pauza si nici macar nu stiam ca e ilegal sa arat unde lucrez,(adica sa arat firma la care lucrez) eu mai stiu foarte multi care lucreaza ca soferi de tir si nu au fost dati afara si eu de abia am inceput sa fac tiktok de o luna si astazi m-au dat afara.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In nici o firma din lume nu ai voie sa filmezi sau sa postezi online ce se afla acolo, fiindca poti fii data in judecata, pentru incalcarea contractului si expunerea ilegala a locului de munca.
Vezi ce se intampla cand nu citesti contractul de munca, ca ai fii stiut ce nu ai voie sa faci.

In ce priveste folosirea telefonului la servici, da, au iarasi dreptate. Daca erai in pauza cu siguranta nu venea nimeni dupa tine sa vada ce faci, dar erai in timpul programului si te-a prins, odata ce stiu ca erai pe tiktok.
Asa-i in occident, nu respecti regulile contractuale, esti dat afara.

| mihai69 a răspuns:

Necunoașterea regulilor nu te scutește de respectarea lor.
Asumă-ți ce ai făcut și pe viitor ține-te de treabă cât ești la job (chiar și în timpul pauzelor - tot la job te afli!).

| Faranume97 explică (pentru mihai69):

Pai cum imi explici ca fetele alea doua pe tir de 2 3 ani fac tiktok si nu au fost date afara? si sunt foarte cunoscute

| mihai69 a răspuns (pentru Faranume97):

Nu eu trebuie să îmi explic asta.

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Regula mi se pare tampita, si daca are telefon in timpul pauzei ce? In pauza are voie sa faca ce vrea.
Iar asta cu necunoasterea regulilor nu te scuteste de respectarea lor, e o prostie, pai daca nu cunosti regulile, de unde sti ce sa respecti?! Ma refer la reguli de nisa, nu alea ca sa nu treci pe rosu, sa nu furi, sa nu omori, ca alea le sti de la sine, e altceva.

Trebuia la angajare sa ti se prezinte regulile, sa le iei la cunostinta, altfel nu ai ce respecta.
Nu poti respecta ceva ce nu cunosti, e absurd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai voie sa postezi clipuri in care apare un brand care nu si-a dat acordul.
A procedat corect firma, probabil in regulamentul lor intern ori in contractul colectiv de munca se specifica lucrul acesta.

| Faranume97 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiam ca nu am voie sa postez brandul, dar asta e...

| Mosotti a răspuns:

Nu e normal ca te-a dat afara, si daca se vedea firma ce? Nu vad unde e problema, ca doar nu vorbeai negativ de firma.

| Faranume97 explică (pentru Mosotti):

Nu am vorbit niciodata urat de firma, problema e ca lumea care vedea clipu vorbeau urat de firma, in comentarii, si poate de asta m-au dat afara

| Mosotti a răspuns (pentru Faranume97):

Aici ai dreptate, dar si lumea de ce vb urat de firma? Ce motive aveau?

| Faranume97 explică (pentru Mosotti):

Lumea vorbeste urat de firma pentru ca firma la care am lucrat plateste cel mai putin

| Mosotti a răspuns (pentru Faranume97):

Pai f bine au facut atunci ca au vb urat! Bine ca le face reclama proasta, dar ar trebui sa zica si de ce, sa zica ca plateste prost sa stie toti.

| Faranume97 explică (pentru Mosotti):

Pai toata lumea stie ca firma asta plateste cel mai prost, si la menegerul meu nu ia convenit ce comentarii imi lasau oamenii pe tiktok...

| Mosotti a răspuns (pentru Faranume97):

Pai sa lase comentarii si mai multe acum, zi-le ca te-a dat afara sa fie si mai tare agresiunea comentariilor la aceasta firma! Publica pe unde poti, fa-i da cacao, ca asa merita.

| Lukasssz a răspuns:

Tu ai crezut ca esti in Romania? laughing laughing laughing

| Faranume97 explică (pentru Lukasssz):

Nu ai inteles nimic...

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de politica fiecarei firme. Mai sunt soferi de tir care fac tik tok si nu au probleme. Poti sa te angajezi la alta firma

| Faranume97 explică (pentru Furnicuta000):

Lucram la eddie stobart mai exact... am ramas surprins cand a zis ca trebuie sa ma dea afara, pentru ca mie sincer mi-a placut la ei, sunt dezamagit total...

Răspuns utilizator avertizat
| cosmogirl a răspuns:

Mi se pare corect rolling on the floor tu ai citit ce ai semnat?

| Faranume97 explică (pentru cosmogirl):

Pai tu crezi ca in contract scrie sa nu pun clipuri cu firma lor?

| Mopmop a răspuns (pentru Faranume97):

Sa iti fie invatatura de minte. Ai semnat un contract de munca. Cred ca in el se afla o clauza de confidentialitate care te obliga sa nu spui nimanui de la salar pana la orice detaliu legat de munca ta propriu zisa.
Bine ai venit in UK tara unde chiar au legi si reguli si surpriza 90% din oameni le respecta!
De asta nu prea este spaga, nu ard spitale, nu mor cu zecile in accidente de munca, la job centre esti tratat ca un OM etc.
Multi dintre noi aducem Romania dupa noi in UK... ceea ce ne face sa avem cate un soc ca cel descris de tine.

| Faranume97 explică (pentru Mopmop):

90% din oameni le respecta? Pai aproape toti colegii mei fac liveuri pe tiktok si Facebook conducand problema e ca ei nu su devenit virali, eu in schimb am avut 300.000 de vizualizari. Si eu stiu si pe altii care tot sunt virali dar nu au fost dati afara. Oare de ce?

| CIaudiu a răspuns (pentru Faranume97):

Totusi, cat castigai la ei? Poate in alta parte vei castiga mai mult si vei avea oportunitati mai multe.

| Faranume97 explică (pentru CIaudiu):

10.50 lire pe ora, oricum poate e mai bine, acum am facut si eu un pic de experienta si pot sa lucrez pentru bani mai multi

| CIaudiu a răspuns (pentru Faranume97):

10.50£ net?