| ioanacoruga4567 a întrebat:

Mă aflu într-o situație ciudata sa zic așa, in care nu știu ce să aleg. Sunt în clasa a 12-a și după cum știți fiecare dintre elevi trebuie sa prezinte la sfârșitul anului școlar un atestat, noi avem de făcut la marketing, alegem un domeniu cum ar fi BMV de exemplu, și vorbim in larg despre asta, facem un fel de carte. Iar eu am o colega foarte buna cu care m-am înțeles foarte bine in toți acești ani de liceu, ne-am ajutat, și eu pe ea, și ea pe mine, in mod egal. Ideea e că ea se tot roagă de mine de ceva timp sa ii fac eu atestatul din motive că nu are timp, nu are nici calculatorul mereu langa ea, e ocupata cu școala de șoferi, cu bacul, de parcă eu nu as fi... mi-a zis că mă plătește daca îl fac, îmi dă 200 de lei..Ideea e că eu nu mă pricep să îmi fac atestatul meu, da păi pe al ei, și mi-ar fi rușine să o ajut și să îi iau banii, chiar daca ea zice că mă plătește și din astea, totuși am fost colege 4 ani, nu as putea sa îi iau bani. Ce credeți că ar trebui sa fac? Sa mă ocup eu și de atestatul ei? Ar fi urât sa o refuz din nou? I-am mai explicat că nici eu nu am timp și sunt și eu ocupata ca orice elev de a 12-a. Mi se pare totuși că profită puțin, știe foarte bine că nu as vrea sa îi iau în nici un caz banii pentru atestat, nu știu ce să fac, e o situație nasoala pentru că s-ar supăra pe mine daca as refuza, dar nici să îl fac nu mi-ar conveni.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

"fiecare dintre elevi trebuie sa prezinte la sfârșitul anului școlar un atestat", nu, doar elevii anumitor licee.
Depinde de numărul paginilor, însă 200 lei e puțin.

| ioanacoruga4567 explică (pentru Catrice):

Aaa, asta chiar nu am știut, credeam că toți elevii. Atestatul trebuie sa aiba la noi minim 25 de pagini cu text, și 5 pagini cu ceva copertă și nu mai știu ce, după cum vezi nici eu nu am nici o idee laughing e puțin 200 de lei pentru acest număr de pagini?

| Catrice a răspuns (pentru ioanacoruga4567):

Hai sa zicem 300... dacă ajungi la 50 pagini? Nu crezi că efort mare=bani multi?

| ioanacoruga4567 explică (pentru Catrice):

Eu chiar nu le am cu preturile laughing

| Catrice a răspuns (pentru ioanacoruga4567):

Sau ii spui frumos sa mearga la altcineva sa îi facă laughing

| Andreeush a răspuns:

Spune-i că și tu ești ocupată și nu prea ai cum să te descurci singură, măcar să te ajute și ea.

Îi zici frumos: "Scuze, te-aș ajuta cu cel mai mare drag, dar nu consider că o să am timpul necesar pentru a îți face atestatul deoarece le am și eu pe ale mele, nu vreau să te țin pe loc, încearcă să găsești pe altcineva care să te ajute."

Te înțelege - ok, nu te înțelege - iar ok. Tu măcar ai exprimat adevărul - ceea ce ar trebui să fie destul de mulțumitor pentru tine și suficient.