| eu9696 a întrebat:

ma numesc Andrei, am 18 ani si am o problema: m-am salbaticit rau de cand stau in casa de vreo 2 ani m am izolat si in afara de scoala nu mai stiu altceva si partea cea mai nasoala e ca am devenit extrem de timid, nu am curaj nici macar sa ma urc singur intr-un microbuz ca am impresia ca se va lega cineva de mine si ca o sa ma fac de ras...si culmea ca am mai patit asa si de aceea m am inchis n mine si am ajuns un ratat. Apropo, am 18 ani pentru curiozitatea voastra.Nu stiu cum sa trec peste asta, stiu ca pare aiurea ce spun dar ma simt de parca sunt prins intr-o menghina si nu mai am scapare...pe deasupra, am inceput sa vorbesc ff urat cu mama mea si ma simt un ratat cu toate ca nu am niciun viciu. Dati mi un sfat va rog mult poate imi ridica cineva putin moralul pentru ca sunt cu moralul la pamant si trec prin viata fara sa fiu de folos.

3 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Cred ca o fata in viata ta va fi raspunsul potrivit.Lasa pc-ul si socializeaza in lumea reala.Nu-ti fie frica sa cunosti persoane noi pentru ca o sa iti para rau mai tarziu.

| frostxtq a răspuns:

Gaseste sa faci ceva ce iti place si incearca sa devii foarte foarte bun la acel lucru. De exemplu, daca iti place matematica, invata atat de mult incat sa ajungi olimpic. Faptul ca vei fii cel mai bun la ceva iti va da incredere in tine si nu vei mai fii atat de inchis si timid.
Tu nu ai incredere in tine, de aceea esti asa abatut si timid, iar faptul ca vorbesti urat cu mama ta e un fel de autoaparare chiar daca nu iti dai seama.

Ar fii bine sa porti o discutie cu mama ta, sa ii spui cum te simti, te va intelege si te va ajuta sa vorbesti cu cineva, iar mama este cea mai potrivita persoana, nu te va judeca niciodata si nu te va trada.

Citeste cat de mult, imbogateste-ti vocabularul, scrie-ti toate gandurile dintr-o zi pe hartie ca sa te descarci. Nu trebuie sa vada nimeni, arde hartia dupa aia. Impune-ti sa fii mai puternic si mai increzator in propriile forte. Zambeste mereu, iti va da un aer de om vesel si increzator. Nu te inchide in tine si mai tare. Socializeaza cat de mult, iesi in oras, la filme, iesi cu bicicleta, fa cat de mult sport ca sa iti exteriorizezi furia si frustrarile. Te va ajuta sa iti revii si sa fii un om increzator. Daca stai doar in casa sa iti plangi de mila o sa se agraveze starea ta si nu o sa mai poti sa iesi din ea.

Răspuns utilizator avertizat