| MikPitik a întrebat:

Nu am nicio intrebare, dar, as vrea sa impartasesc cuiva ce simt, dar atunci cand incerc sa spun cuiva, nimeni nu ma crede : Ma simt singura, si foarte trista, pentru ca eu iubesc pe cineva si el nu ma crede. Recunosc ca are cateva motive sa nu ma creada, dar i-am dat si mai multe motive ca sa ma creada. Sunt singura la parinti si deci nu pot sa ma consul cu o sora sau un frate, dar in schimb am o prietena (Adelina ) care ma considera sora ei, si un prieten (Ciprian ) care ma considera tot sora lui, si ei imi sunt aproape oricand. Problema e ca, ei ma cred, dar persoana iubita (Dyzy) nu. Si stiu ca si el ma iubeste, dar cel mai tare ma enerveaza si ma supara ca el ma judeca. Ma judeca dupa aparente, si nu se gandeste ca pe mine poate ma doare, sau la ma gandesc eu. El nu poate sa ma inteleaga, asa ca as vrea sa m aintelegi voi. Multumesc de rabdare si de timpul acordat, vreau doar sa stiu ce sa fac ca sa ma creda?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Majoritatea dintre noi facem această greșeală destul de des (de cele mai multe ori fără să ne dăm seama), judecăm oamenii în funcție de propriul nostru fel de a fi, inclusiv eu și îmi pare rău.

Cum ai putea să-i demonstrezi că se înșeală? Prin fapte, care să-ți confirme vorbele, ca să prindă mai multă încredere în tine și, implicit, în el.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

N-ar trebui sa fii atat de suparata si nici sa te consideri singura.Incearca sa gandesti pozitiv despre tine si despre faptul ca cei care nu te inteleg nu merita sa-ti mai bati capul cu ei.A-i spune cuiva ca il iubesti si sa nu te creada, e ca si cum cineva ti-ar returna un cadou in care ti-ai investit toate economiile si l-ai oferit din toata inima.Crezi ca are cineva dreptul sa-ti trateze cu dispret sentimentele? Mergi la oglinjoara din baie, racoreste-ti ochisorii, ridica boticul si priveste in oglinda.esti tanara, frumoasa, cu atatea perspective in fata, si te impiedici de primul care-ti dispretuieste ceea ce simti? Lasa-l cu neancrederea lui, undeva te asteapta un alt baiat pentru care vei insemna mai mult.Pa!

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Si daca te-ar crede te-ar si iubi?

| Broken6Soul a răspuns:

Buna si eu la fel sunt singura la parinti si intr-adevar e foarte greu, dar de ce trebuie sa faci ceva ca sa te creada? oare cind iubesti cu adevarat nu ai incredere?! Poti sa ii demonstrezi mult si bine asa, dar daca nu doreshte sa te creada n-are rost sa te chinui...