| Emilia2499 a întrebat:

Poate ceea ce spun eu aici este stupid... Dar nu am prieteni. Sunt in clasa a 7-a iar in clasele 1-4, a 5-a si a 6-a aveam o gramada de prieteni. Dar totul s-a schimbat. Mai nou colegele mele bune la invatatura si cuminti se transforma in niste nesimtite fara margini. Isi bat joc de mine, ele de fapt incercand sa se dea pe langa aia de a 8 a si sa ajunga populare. Da. Iar acum am mai ramas cu o singura "prietena" care ma foloseste si se comporta cu mine îngrozitor, iese cu mine numai atunci cand are ea nevoie sa iasa si atat. Nu sunt un copil antisocial sau rau, ba din contra, imi place sa ajut pe toti si sa fiu buna cu ei, in încercarea de a fi prieteni. Iar ca sa va spun cum merge treaba cu ajutatul, pai. Daca o colega are nevoie de o tema si nu stie sa o faca ma intreaba"hei, vrei sa iesim in oras? "dupa care seara imi cere tema. Si eu o dau mereu. In incercare ca poate poate ne imprietenim. Mama mereu imi spune ca sunt luata de proasta de catre ceilalti si da are dreptate. In fiecare zi ma intreb daca e ceva gresit cu mine iar acum o săptămână a fost ziua verisoarei mamei, anyway asta nu conteaza, dar cand am fost la ei, aceștia au un baiat de varsta mea, nu stiti cat de mult am vrut sa il intreb daca vrea sa fim prieteni. Dar da. Rusinea si timiditatea si-au facut loc. Daca ma puteti ajuta cu un sfat. Si fara comentarii răutăcioase va rog eu mult! O zi buna va doresc! Apropo am mai postat intrebarea acum o zi inainte dar nu s-a postat, sunt noua pe aici si nu stiu cum merge lucrurile.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RKBlue a răspuns:

"Poate ceea ce spun eu aici este stupid."
Nu, nu este stupid.

Oamenii se schimba.Copiii se schimba(mai ales in generala, din experienta). Unii se schimba in bine, altii in rau.Depinde cum vezi lucrurile.
Stiu ca e greu sa iti faci prieteni.E greu sa vorbesti cu unii oameni din cauza rusinii, a temerii ca se va rade de tine, de respingere,...
Sfaturi exacte nu am cum sa iti dau, de fapt nimeni nu prea poate, in afara de tine insati.
Deci, parerile mele sunt:
1)Renunta la persoanele care te folosesc.Ti-ai dat seama deja ca nu iti dau niciun sentiment pozitiv.Persoanele de genul nu numai ca te folosesc, dar dupa ramai si cu impresia ca e o problema cu tine.
2)Nu stiu ce hobby-uri ai, dar incearca sa te inscrii la cursuri diferite(muzica, desen, orientare, etc) in functie de ceea ce iti place.
3)Oamenii sunt firi egoiste.(si nu e nimic rau in asta)Tuturor ne place sa fim ascultati, dar cat de des ii ascultam pe altii la randul nostru? Chiar daca ii ascultam, ei simt ca ii ascultam? Ca ne pasa? Ca ii intelegem?
Sunt multe lucruri pe care le facem si ii face pe altii sa creada ca nu suntem atenti, ca nu suntem interesati, ca nu ne pasa.
Majoritatea tin de psihologie.(asteapta pana la pc 4 pentru raspuns)
4)Am experienta cu oamenii care se schimba, cu oamenii care folosesc(intr-o masura mica, dar am avut) si am inteles ca desi nu trebuie sa te invinuiesti, sa te urasti sau crezi ca e ceva in neregula cu tine, e bine sa te uiti in oglinda(la figurat) si sa incerci sa vezi daca esti o persoana cat mai buna.
Eu recunosc ca nu sunt.Sau mai bine spus nu am fost.
Incerc sa ma schimb inspre bine, in fiecare zi, chiar daca sunt pasi mici.
Unii zic ca nu te poti schimba, si e adevarat.Nu te poti schimba cu totul, dar poti schimba anumite lucruri la tine.Pe cele negative.
Fiecare persoana, indiferent cat de placuta, prietenoasa si iubita de toti e, sigur are niste caracteristici negative care ii deranjeaza pe unii, cel putin.
Sunt lucruri pe care le faci sau zici fara sa vrei, care nu supara neaparat, dar nici nu te pun in evidenta sau te avantajeaza ca persoana.

https://www.youtube.com/user/charismaoncommand

Pe acest canal am gasit multe trucuri si lucruri pe care sa le faci, si pe care sa nu le faci, ca sa fi o persoana mai placuta.Asta nu te face o persoana prefacuta, caci toti oamenii(aproape toti) vor sa se faca placuti.Problema e cum faci asta.
Unele sfaturi de aici mi s-au parut foarte utile si sper ca te vor ajuta.

Acesta nu e un sfat, ci o vorba dupa care incerc sa ma ghidez:
"Nu te mai gandi ca ceilalti te judeca.Nimeni nu o face.Fiecare e prea ocupat sa se judece pe el insusi."
Este foarte adevarat.Majoritatea oamenilor nu te judeca mai deloc cand te vad, poate doar isi fac o impresie, dar aceasta nu va fi niciodata foarte puternica.
Fiecare e ocupat sa isi vada de viata, sa isi faca aceleasi griji ca si noi, asa ca nu iti acorda atata atentie negativa pe cat ai putea crede.
Fiecare om e ca intr-o bula.Ca sa te imprietenesti cu cineva trebuie sa reusesti sa intri in acea bula.Cum faci asta?
Trebuie sa fii tu insati, insa sa ti minte ca uneori trebuie sa elimini parti negative sau care te fac neplacuta(si asta nu e rau).
Multi oameni vor prieteni.Multi oameni, chiar daca nu ni se pare, chiar daca sunt inconjurati de oameni, se simt singuri sau neintelesi.
Exista diferite tipuri de prieteni si de prietenii.
Ca sa ajungi aproape de cineva(metaforic) trebuie sa il cunosti si sa incerci sa il cunosti.Trebuie sa arati ca esti o persoana care nu se gandeste numai la ea insasi.Sa fii o persoana in care se poate avea incredere.

Am scris deja destul de mult(si ar trebui sa ma apuc de tema la mate, dar eu tot pe TPU stau... :)) )si nu ma mai intorc sa verific alte greseli gramaticale.
Sper ca intelegi ce am scris si ca poti scoate macar ceva folositor de aici.
Daca ai intrebari sau vrei sa imi spui ceva, poti sa-mi scrii (Doamne, de ce nu ma apuc si eu odata de tema la mate?)
Mult succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva absolut normal! De multe ori fetele cuminti se plictisesc de cumintenie la un moment dat si vor sa se smechereasca! Acuma nu vreau sa te demoralizez, dar e posibil sa fie mai rau in liceu(depinde la ce liceu intri, daca e unul bun sau unul prost).Dar asa se intampla la pubertate, iar daca tu ramai asa cum esti e mare lucru! Tu si cu mine suntem un fel de specimene pe cale de disparitite! Adica nu ne-am smecherit cand a inceput pubertatea si am ramas asa cum suntem! Stai linistita, la facultate si ulterior in viata de adult se vor schimba lucrurile!

| Emilia2499 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult pentru sfat! Nu m as schimba niciodata pentru niste persoane, cat despre liceu. Nici acolo nu pot spune ca este mare schimbare, persoanele sunt la fel in toate liceele din orasul meu(zic asta din experiența rudelor mele). Dar voi vedea pe moment