| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Poti invata 4000 de cuvinte noi la engleza in 2-3 luni daca citesc zilnic 2-3 ore si plus invat cuvinte?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

4000 în 2, 3 luni, voi gândiți înainte sa scrieți? Cum naiba sa memorezi atâtea cuvinte

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vad ca tu nu gandesti.
Invata sa scrii in romana si dupa mai hai aici

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi naiba ca scrii complet prost o propoziție

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sugi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tipic mormoloc frustrat

| NotNamed a răspuns:

Exista sanse mici in cele 2-3 luni, insa nu stiu daca te incadrezi in cele 2-3h/zi.

| NotNamed a răspuns:

Oricum engleza o sa fie maxim de nivel B1-B2, adica conversational. C1-C2 se invata in cativa ani, intelegi limba si te exprimi aproape ca un nativ.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Poti si intr-un an. Vreo 10.000 de cuvinte si esti c1.Alte sfaturi?

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

N.as spune ca la 10.000 de cuvinte esti C1

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Uita-te pe net.Nivel c1 10-12.000 de cuvinte. Daca nu stii de ce vorbesti oare?

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de asta, C2 înseamnă să iei pixul roşu şi să îţi faci de cap cu lucrările elevilor de liceu britanici (nu că aşa ceva, şi anume tăiat cu pixul roşu, ar fi permis la ei). Să le demonstrezi că nu stăpânesc prea bine nici gramatica, iar conotaţiile cuvintelor folosite de ei nu sunt chiar aşa de exacte. Adică să ştii foarte, foarte bine engleza şi nu după ureche, ci putând să dai explicaţii din cărţi „de ce e aşa". Eu nu cred va un astfel de skill se rezuma doar la 10.000 de cuvinte avand in vedere ca limba aia are peste 100.000 de cuvinte.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Bine
Multumesc de descurajare
O zi rea sa ai