| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU. Sa-mi spuna cineva ce e ala ciur, put si cum ii se mai zice la circula de lemne?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc sa inteleg ce ai scris si ciur puts nu imi suna romaneste, nu stiu ce vrei sa spui.
Iar la "circula de lemne" banuiesc ca te referi la fierestrau circular.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru anonim_4396):

In unele zone se spune put dar nu sunt sigur daca la fantana...
Ciurul nu stiu ce e sau daca e tot una cu FANTANA. Ma refeream la circula pe curent sau cu benzina de aia electrica. Ferestraul e ala manual sau asa zisu jogher. Da ptul nu stiu ce e si ciurul la ce le zice asa in de fapt batranii ziceau asa : Ada-mi apa din put nu cred ca e o fantana ci ceva mai mic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Da putul e ala ingust unde bagi de obicei o galeata de aia subtire alungita. Am si eu la tara.
De ciur stiu ca este sita aia cu care se cerne faina. Sau folosit cu alt sens poate se refera la un ciur de apa. cu sensul de izvor.