| LoveRu a întrebat:

TPU!
Spuneti'mi si mie ce cazuri, functii sintactice si ce timp pot avea verbele la modul gerunziu?

P. S:Maine dau test la romana!
Va promit fundita!winking

Răspuns Câştigător
| pufuxD a răspuns:

1.Se aude plangand.plangand=subiect
2.Aud plangand.plangand=complement direct
3.Cosurile fumegand se vad in zare. fumegand=atribut verbal
4.Privind la el, i-a adresat o intrebare.privind=complement circumstantial de timp
5.Merge schiopatand.schiopatand=complement circumstantial de mod

Te pup:* succes la test

3 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Ia cartea de romana si deschide la pagina cu verb, o sa gasesti!
sau pe google daca scrii "verbul" o sa gasesti!
dc trebuie sa cautam noi pentru tine?

| AlinaaAli a răspuns (pentru pufuxD):

De ce nu intelegeti odata ca nu se fac temele pe TPU?
o sa iti raportez si tie raspunsul si intrebarea ei!
ca sa va invatati minte!

| pufuxD a răspuns (pentru AlinaaAli):

1.Se aude plangand.plangand=subiect
2.Aud plangand.plangand=complement direct
3.Cosurile fumegand se vad in zare. fumegand=atribut verbal
4.Privind la el, i-a adresat o intrebare.privind=complement circumstantial de timp
5.Merge schiopatand.schiopatand=complement circumstantial de mod

Te pup:* succes la test

| LoveRu explică:

"alinnaa3315"vezi'ti de viata! asta e tema?! te doare capul? fetito lasa fitele si nu mai fi cu nasul pe sus!
era pur si simplu o intrebare! vroiam doar cateva exemple pentru a putea intelege ceea ce am cerut!
dar nu mai zic nimic! nu am ce discuta cu oamenii prostiwinking