| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! stiu ca in aeroport multi taximetristi pot parea "shady" chiar si pe timp de zi si e destul de greu sa ai incredere in unii oameni, asa ca ma intrebam cum as putea sa ajung din aeroportul otopeni pana in apropiere de ateneu/centrul vechi dupa-amiaza pe la 4-5? ar trebui sa iau un uber sau taxi? voi merge de una singura si vreau sa fie totul ok.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la aeroport poti chema taxiuri la comanda de pe aparatele din terminalul de sosiri e lucrurile sunt suficient de sigure si corecte. Recomand uber insa sa platesti frumos cu cardul, sa stii dinainte cat te costa, cat faci pana la destinatie si pe unde e traseul

| BlackRose03 a răspuns:

Poti sa ai incredere in taximetristi. Eu personal nu as avea intr-un uber. Sunt multe cazuri cu persoane care s-au prefacut a fi soferi de uber si si-au rapit victimele. Este mai usor sa te prefaci ca esti sofer de uber decat de taxi. Lasand conspiratiile deoparte, mergi cu un taxi. Eu personal nu am avut niciodata probleme cu taximetristii.Mergi la cel care ti se pare mai prietenos. E aceeasi chestie cu uber-ul. Si ei pot fi increzuti, tot oameni suntem.

| suntserios a răspuns (pentru BlackRose03):

Cum spanac sa te prefaci ca esti sofer de uber? Cand orice sofer de uber trebuie sa fie înregistrat in aplicație si el si masina cu tot cu atestate?

| BlackRose03 a răspuns (pentru suntserios):

Um...stii ca poti sa ai un model similar si sa te prefaci ca esti sofer de uber, nu? Intereseaza-te, multe fete au fost rapite in felul acesta. Desigur, daca ai grija si stii in ce masina te urci ar trebui sa fie ok))

| suntserios a răspuns (pentru BlackRose03):

Poti sa te prefaci pana cand o zbura porcul, daca nu esti inregistrat in aplicatie cine spanac se urca in masina ta.

| BlackRose03 a răspuns (pentru suntserios):

N-ai inteles))) Pai da, chemi pe unul din aplicatie sa te ridice. Si ala care se preface vine inainte si spune ca este soferul tau. Astia stau la distanta si observa cine pe cine suna, daca esti beata cu atat mai mult)))

| suntserios a răspuns (pentru BlackRose03):

Vezi tu, Uberul folosind masini particulare chiar nu te sui in orice, te sui in masina cu numarul de inmatriculare din aplicatie... wtf, serios acum.

In plus de unde sa stie uberii falsi ca tu ai chemat uber? Serios, nu mai inventa povesti de groaza.

| BlackRose03 a răspuns (pentru suntserios):

Ce povesti de groaza ma ca sunt o groaza de cazuri. Uite un exemplu:

https://www.google.com/......s.amp.html

Nu te mai contrazice si cauta singur ce dq. Nu toti stau sa se uite la nr din aplicatie. Se opreste langa tine, iti spune numele si te urci direct. De unde sa stie? Nu stiu, asa cum au loc rapiri planificate in detaliu zilnic nu pare prea improbabil. Organele se vand scump, nu este greu sa stea cineva in apropiere si sa asculte conversatia iar partenerul sa fie in masina asteptand semnalul. De fapt, este foarte logic si probabil.

| BlackRose03 a răspuns (pentru suntserios):

O prietena aproape a fost rapita in felul asta jeez...Cum am zis, trebuie sa te uiti la numar si e okay dar daca nici atat, pai pl

| suntserios a răspuns (pentru BlackRose03):

Ce conversatie sa asculte?
Uberul se comanda prin 2 click uri in aplicatie...
Pe cand taxiul se ia la orice colt de strada si oricine poate merge cu o masna galbena sa astepte sa se urce careva.

Serios adica, sa te uiti 2 secunde la masina inainte sa te urci in ea pentru siguranta ta... nu e nimic complicat

| BlackRose03 a răspuns (pentru suntserios):

Bai tu ai zis ca sunt povesti doar si eu ti-am trimis un caz real. Ai gresit, e okay. Dar nu incerca sa o intorci acum)) Da, nu e mare chestie sa te uiti la numar, dar uite ca unii nu o fac. Asta am zis)))