| adrili10 a întrebat:

Trebuiea sa trimit ceva pana la data de 4 Octombrie 2019 prin mail și eu am trimis azi chiar in 4.
Oare este prea târziu sau "pana la data de 4 Octombrie 2019" cuprinde și ziua de azi?

Multumesc, funda.

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Da, asa ar trebui. Unii scriu ``pana la data de 4 oct, inclusiv``, e totusi interpretabil, dar n-ar trebui sa fie probleme. 80% e ok

| Lioana a răspuns:

In exprimarile oficiale "pana la data de..."termenul include si data respectivă.
Daca se spunea " înainte de data de..." atunci termenul n-ar fi inclus data specificata.