Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună,TPU

V-ati gândit vreodata să vă donați organele-în timpul vieții sau post mortem?
Dacă da, ați făcut vreun demers in această privință.

Mă adresez in special majorilor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap. Am rahatul ala care arata ca sunt donator de organe. L/am facut in ziua cand mi/am luat carnetul laughing. Sper sa nu ma prinda ironia peste cativa ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum arata "rahatul ala"?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vezi felicitare.

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa moarte dar nu stiu daca merita

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Ar merita mai mult daca ai deveni hrana pentru viermi?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici viermii nu ne mananca, dupa cate Euri am bagat in hoiturile noastre umblatoare. laughing O sa spune generatiile urmatoare ca am fost extraterestrii si ca ne-am mumificat! laughing laughing laughing

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Prefer sa fiu incinerat, dar inainte de judecata o sa vb cu dumnezeu si il intreb daca e pacat sa imi donez organele

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru mgtow):

" Nu este mai* mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenii săi." Ioan 15:13
On topic. Da, m-am gandit, n-am făcut încă demersurile necesare însă voi face asta post mortem. (nu demersurile, ci donarea organelor laughing )

| Bacemi a răspuns:

Când mi-am scos cardul de sănătate am trecut că sunt de acord să fiu donator de organe după ce mor.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Numai oameni buni in lista mea de prieteni laughing

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| whatevernvm a răspuns:

Da, le-am transmit deja tuturor apropiaților asta și o sa mă interesez dacă pot face ceva legal in privința asta ca sa mă asigur.

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Semnezi o declaratie de inscriere ca donator de organe post-mortem.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai asa ceva Puki?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu,eu sunt cea rea din lista ta de prieteni.happy

| RAY a răspuns:

Da,nu,nici nu stiu ce pot face

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Invatam impreuna.happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca da, impreuna putem face multe, tu ai experiența mai mare ca mine

| Drimmero a răspuns:

Habar n-am, dar ce-ti veni? Te pregatesti sa iti scoti pielea dupa ce te-au bagat la sapa de lemn pariurile?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Cred ca am o premoniție sau pre muniție, cum se zice...big grin

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cumva 'spre munitie'? Te indrepti in anturaje periculoase?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Intr-atat de periculoase incat am nevoie de o protectie pentru jugulara.big grin

| OldSoul a răspuns:

Post mortem da!
In viata, nu cred ca voi fi vreodata atat de sensibilizat cat sa recurg la asemenea gest.

Cat despre demersuri, nu. Daca nu ma insel tot familia isi da ultimul acord cu tot cu demersuri sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Doar daca mori subit fara sa fi semnat in prealabil acea declaratie in care specifici ca esti de acord ca organele si tesuturile tale sa-ti fie prelevate dupa moarte.

| GoldenZenith a răspuns:

Post-mortem, mai mult ca sigur. Am și anunțat asta.
În timpul vieții, doar daca e vreo nevoie in familie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In viata; cat ii rect. dupa moarte...winking laughing

| HadesSs a răspuns:

Mereu m-am gandit sa le donez post mortem, dar nu prea mai ramane nimic oricum pana atunci ficatul e praflaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,dar ai facut-o contra cost si constituie infractiune.winking

| OAly a răspuns:

Nu m-am gandit. Daca ar fi sa donez as face-o doar pentru cineva la care tin. Post Mortem nu-mi prea pasa ce se intampla dar nu as semna ca sunt de acord cu asta, nu de alta dar sunt cazuri in care oamenii sunt ucisi ca sa li se ia organele daca sunt donatori cu acte.

| KlArt a răspuns:

Da! Dar nu le-aș dona!

| anonim_4396 explică (pentru KlArt):

Le-ai vinde?thinking

| KlArt a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicidecum.

| anonim_4396 explică (pentru KlArt):

Le oferi din iubire şi mărinimie?
Îți vreau inima!happy