| ElenaLăv a întrebat:

Va rog sa cititi tot! Sunt foarte suparata,nu stiti ce e pe capu meu, gandesc ca intr-o buna zi voi murii curand. Deci nimeni din clasa mea, din colegii mei nu ma suporta nici macar unul singur, din clasa a 5 a pana acum in clasa a 7 a. Toti ma fac proasta din cauza ca eu sunt o fire mai sensibila. Am nimerit intr-o clasa de pitipoance sau de copiii duri. Inteleg,probabil ca nu ma suporta din cauza firii mele sensibile, as putea sa ma obisnuiesc cu asta, dar nu pot indura deoarece toti isi bat joc de mine!
Am sa va spun toata povestea: In clasa a 5 a toti ma insultau. Cand se suna de pauza si eu stateam in banca si desenam si faceam ce faceam venea o,,pitzi,, la mine si incepea sa faca misto de mine :,,Ia uite-o si pe proasta asta sta ca melcu,,. Dupa toti sareau pe mine ceea ce insemna ca ma umilea in fata celorlalti. Dupa toti se adunau in cerc la mine la banca si faceau misto de mine imi dadeau cu palma peste fata si multe altele. La orele de sport, cand ma jucam si eu cu mingia, nu era o zi in care sa nu mi se arunce cu mingia in fata si sa rada toti. Am venit intr-o zi cu parintii la scoala si a vorbit despre ce s-a intamplat cu diriga si dupa eu am inceput sa plang si i-am spus dirigai ca nu mai suport atata batjocoreala. Ajunsesem sa imi fie frica sa mai vin la scoala. Diriga a discutat despre treaba asta dar toti au inceput mai rau! Au sarit toti pe mine si au zis: Huoo ne spune dirigai. Apoi face una la mine: N'are nimic ca daca ii mai zice dirigai iese si mai urat iese si cu bataie! In clasa a 6 a m-au tratat la fel, dar in clasa a 7 a e cel mai urat! Va spun tot ce s-a intamplat din septembrie pana acum cu speranta ca ma veti ajuta: Deci la inceputul anului nimeni nu ma baga in seama pana s-au obisnuit cu mine si au inceput rau de tot. Intr-o zi cand aveam ora cu diriga a inceput un baiat din clasa sa zica : Doamna! Alina (fiind eu) a spart mingea la ora de sport! Si nu eu o sparsesem ci el! :'( apoi diriga m'a pus pe mine sa o platesc. Acum sunt intr-o perioada extraordinar de rea pentru ca e una din cls care ma foloseste si zice ca sunt ca sora ei,si pe la spate ma face c*, je* ( asta am auzit de la o fata din clasa). Nu o sa credeti ce a facut aceasta,,sora,,. Le-a pus pe astea din clasa sa ma bata fara motiv. Una din clasa a zis : M-a pus Ramona (fiind zia prietena sorawinking care nu imi este asa) sa te bat pentru ca te'ai luat de ea. Si dupa aceea am adaugat eu: Dar nu i'am facut nimic! Jur! Si mi-a tras o palma peste fata tare de mi s-a inrosit fata si am inceput sa plang si toti au inceput sa rada de mine. Ramona e cea mai mare parasuta din scoala si toti profesorii se tem de ea ca o sa faca cine stie ce prostie deoarece anul trecut i-a lipit guma directoarei pe haine,era si sa o exmatriculeze pentru ca a fumat in baia fetelor. Orice prostie care o face ea,copiii din clasa mea dau vina pe mine. Ieri de exemplu,Ramona,a injurat-o pe doamna de engleza si dupa au dat colegii vina pe mine :'( si m-a certat diriga. Eu i-am explicat dirigai ca nu eu am fost toti sunt impotriva mea,si diriga a zis ca eu ma plangeam degeaba la ea ca toti se comporta urat,ca eu ii provoc. Apoi dupa ce a plecat toti copiii ziceau: SÂC SÂC SÂC! Si Ramona radea ca proasta si eu i-am zis: Te credeam sora. Si ea isi cere scuze si zice: Scuze trebuie sa fiu tare in fata copiiilor ca sa ma agreezewinking.

Deci nu mai suport! In fiecare zi sunt batjocorita,umilita,si batuta! Am incercat sa ma mut de la scoala dar nu pot, nu ma lasa nici diriga!
Intrebari: Ce sa fac ca sa traiesc cu ei pana la bun sfarsit?
Simt ca mor! Ce sa fac ca sa nu ma mai batjocoreasca? Cum sa ma acomodez cu ei ca vad ca e aproape inposibil, daca le greseam cu ceva mai ziceam! Va rog ajutati-ma! Va dau funda! :'( crying

Răspuns Câştigător
| BLeur a răspuns:

Bună.

Tristă povestea, serios. Nu ştiu, încearcă să te muţi Alina de la şcoală, nu are cum să nu te lase dirigă-ta raised eyebrows. Vorbeşte cu directoare şi cu părinţii tăi, pe bune? Aşa de rău a ajuns în unele şcoli?
Uite, să-ţi dau un exemplu. În clasa a6a fiind eu acum 3 ani tot îmi comenta unu de a8a, na eu mic ce puteam eu să-i fac, mă lua la mişto îşi bătea joc toţi râdeau etc. Într-o zi n-am mai suportat şi m-am dus la el şi i-am dat un pumn la tâmplă, după au sărit toţi de la el din clasă că de ce dau în el şi nu ştiu ce. A venit şi dirigă-miu şi a zis; ' Edi, eşti dement? De ce dai în el? '. Eu; ' Domn' diriginte, martoră mie toată clasa, întrebaţii ce îmi făcea '. A venit şi directoru' la mine şi a spus că trebuia să vin la el să vorbim etc, a trecut şi de atunci acel băiat mă evită. Deci, du-te vorbeşte cu directoare. Am înţeles, eşti o fire mai sensibilă, dar nici în halul ăsta să te ia toţi peste picior. Personal, nu le-aş fi permis de la bun început.
Să mori? Pe bune? De ce gândeşti aşa? Crezi că este o soluţie? Îţi spun eu, nu este. Încearcă să supravieţuieşti, accea nu este o şcoală, este o junglă. Nu te mai du la şcoală, vorbeşte cu ai tăi părinţi. Serios, nu te mai risca că poţi păţii mai multe. Nu ai de unde să ştii ce le trec prin cap.

Uite, id-ul meu de mess: toxicc. drops@yahoo.ro. Adaugă-mă şi vorbim dacă vrei.

| BLeur a răspuns (pentru BLeur):

Toxicc.drops@yahoo.ro **.

| ElenaLăv explică (pentru BLeur):

Auzi mai am o intrebare: Azi vrea una sa se i-a de mine.Tot aceeasi din clasa care imi daduse palma. Daca da in mine fac bine daca ii trantesc si eu o palma? ca eu nu mai suport sa dea, sa dea mereu in mine, deci as vrea sa o servesc cu aceeasi moneda. Fac bine? big grin

| BLeur a răspuns (pentru ElenaLăv):

Normal, nu.
Dar văd că nici dacă te duci la director nu se întâmplă nimic, deci întoarce-i palma, trebuie să prindă frică careva.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suna la consilieru de urgenta sa faca ordine pe acolo.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Veromi321 a răspuns:

Nu ai alta solutie decat sa te muti de la scoala altfel nu o sa mai ai pace cu ei niciodata. Cunosc cazuri din acestea. Deci fa tot posibilul si muta-te. Vorbeste cu parintii tai spune-le tot si ca nu-i mai suporti pe colegii tai si ce-ti fac, sa faca ei(parintii tai) tot posibilul sa te ajute sa te muti urgent. Si zi-le ca daca nu fac ei ceva tu nu te mai duci la scoala. Sti de ce iti spun chestia asta. E foarte grav ce ti se intampla, cu timpul ai sa ramai cu niste traume si tot timpul o sa ai impresia ca tu esti inferioara altor copii sau oameni. Foarte greu in timp se vindeca asa ceva. E vorba de cativa ani buni. Te rog fa asa cum ti-am zis si insista sa te muti de la scoala nu te lasa asa.

| StefiChan8D a răspuns:

Buna, am citit intrebarea ta si am vazut ca e de acum ceva timp. Intrebarea mea e daca tot te mai batjocoresc?

| Sasdadadsa a răspuns:

Dupa mine As spune sa vorbestii cu doamna diriginta si cand ai ore cu doamna diriginta sa il chemi pe tatal tau si sa incerci sa comunici cu ei si despre fata accea sa ii spui lu tac-tu sa ii sune pe parintii si daca e ceva ca te ameninta sa incerci sa acolestii si daca se mai intalpla mergii direct al directoare