| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Voi credeti ca daca munciti si faceti economie si strangeti bani, in 6 ani va puteti cumpara o casa impreuna cu altcineva? Am doua prietene, care sunt surori si lucreaza in invatamant. Au 29 de ani, respectiv 28, si au stans ban pe ban, iar acum, cu un imprumut minim la banca, au reusit sa isi cumpere un apartament. Cunosc si oameni care atunci cand au cativa bani stransi, îi investesc in masini noi, in telefoane, in aparate casnice. Voi ce parere aveti? Ati putea sa strangeti bani si sa economisiti, asta insemnand sa nu cumparati excesiv si sa investiti doar in strictul necesar? Am avut o discutie cu o matusa, care spunea ca fata ei nu a reusit la 40 de ani sa cumpere o casa cu banii jos, si, citez: " cum poate sa renunte la tot? De exemplu, azi, si-a luat alt telefon, de 4000 de lei". Mi-a spus ca nu am nicio sansa, ca nu sunt capabila sa am o casa a mea in felul acesta, intrucat nu sunt in stare. Eu cred ca as putea sa fac economie, cand voi avea un loc de munca, intrucat acum am sunt doar in clasa a 12 a, deoarece asa am fost crescuta, in acest spirit de a nu fi excesiv cu cheltuielile.

18 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

1. Fii disciplinata pe plan emotional si financiar, dar din ce ai spus tu, deja te consideri.
2. Mareste-ti venitul activ cat de mult poti tu. Salariu + ce mai faci pe langa.
3. Strangeti bani doar pentru zile negre. Sa spunem ca tu ai nevoie de 3000 de lei pe luna. Ok. strange bani pentru 3-6 sau chiar 12 luni. Odata ce ajungi la 9.000 / 18.000 sau 36.000 de lei, orice depaseste acel planfon, IL INVESTESTI in ceva. Dar am vazut ca este o mare problema la acest capitol cand am citit din intrebarea ta

,, cunosc oameni care atunci cand au bani strangi, ii investesc in masini noi, in telefoane, in aparate casnice"

Spune-mi si mie, cum poate cineva sa investeasca in asa ceva? Sau nu stii diferenta dintre investitie si cheltuiala? Nu-i nicio problema.

Investitie = bagi bani in ceca care iti produce bani, care te ajuta sa faci bani sau care isi pastreaza/ mareste valoarea in timp (adica este deflationar).

Achizitie = cumperi ceva de care ai nevoie si pe care ti-l permiti (permiti in adevaratul sens al cuvantului. Adica daca ai in cont 20.000 de euro, asta nu inseamna ca-ti permiti o masina de 20.000 de euro). Atat timp cat ai nevoie de acel lucru, ti-l permiti si nu dai pe el un pret nejustificat de mare, atunci se numeste achizitie.

Cheltuiala = lucruri pe care trebuie neaparat sa le platesti (chirie, facturi, taxe), sau lucruri pe care:
-nu ti le permiti dar te ingropi in datorii ca sa-l obtii. Datorii pe care le platesti cu muuuult efort
-nu ai asa mare nevoie
- le iei pentru a parea smecher
- ti-ar satisface aceleasi nevoi si un lucru mai ieftin. Adica. nu vad de ce ti-ai lua masina de 40K euro cand tu o folosesti doar de ici-colo. Acelasi lucru il poti face si cu una de 10k. Nu vad de ce ti-ai lua telefon de 4Klei cand tu doar stai pe internet, scrii un mesaj, dai un apel si faci niste poze. Aceleasi lucruri le poti face si cu un telefon de 2000 de lei. Acum intelegi diferentele? happy

Banii nu trebuie sa stea in banca sau la saltea si sa putrezeasca acolo, trebuie sa produca alti bani (si de aici deja iti creezi venitul tau pasiv pentru care nu trebuie sa faci nimic).
Daca vrei sa strangi bani, o sa-ti ia foarte mult timp si in acest timp banii o sa fie afectati de inflatie. Cum ii protejezi tu de inflatie daca ei stau si putrezesc in contul bancar? happy

| Anaoi28 explică (pentru Nemessys):

1) Nu ma consider chiar disciplinata financiar si emotional, numai ca asa am fost eu crescuta, sa fac si economii, stand mult cu bunica, ea m-a invatat ca se poate trai cu putin.
Da, scuze pentru nedumerirea ta, o greseala de exprimare. Inteleg ce vrei sa spui, doar ca nu toata lumea se pricepe sa produca bani din alte surse in afara locului de munca.

| Nemessys a răspuns (pentru Anaoi28):

,, nu stiu" nu este o scuza.
Ar trebui sa inveti sa faci investitii. Economisirea, pentru ceea ce vrei tu sa faci, nu este o solutie foarte eficienta.

Disciplina financiara se refara la faptul ca te poti abtine sa nu cheltui banii intr-un mod stupid pe lucruri de care nu ai nevoie.

| Anaoi28 explică (pentru Nemessys):

Eu, de exemplu, nu am un loc de munca, fiind eleva inca, in toamna trec in clasa a 12 a, insa am strans ceva bani. Care ar fi ideea ta de investitie? De exemplu, ce poti face cu 20.000 de lei?

| Nemessys a răspuns (pentru Anaoi28):

Nu-ti pot spune ce sa faci cu 20.000 de lei deoarece nu stiu nivelul tau de risc ca si investitor. Unii investitori au un apetit mai ridicat pentru risc deoarece castiga multi bani, isi permit sa-i piarda si doresc castiguri mai mari.

Iti recomand sa urmaresti videoclipurile de pe acest canal si o sa-ti schimbe gandirea total.
https://www.youtube.com/channel/UCVYWvJiIl872H2VTpEdpkfA/videos

Daca nu stii ce sa faci cu banii tai, ar trebui sa te educi din punct de vedere financiar. :)

| troleibuz a răspuns:

Profesorii castiga bine. Conteaza ce meserie si ce salariu ai. Cu minimul pe economie, in 6 ani nu faci nimic... si rata acelor surori probabil e pe 20-30 de ani, nu oricine s-ar lega la cap cu asa ceva.
Acum esti tanara si visezi, dar o sa vezi ca nimeni nu o sa aiba apartament la 25 de ani, decat poate mostenit.

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

,,dar o sa vezi ca nimeni nu o sa aiba apartament la 25 de ani, decat poate mostenit"

Serios? rolling on the floor)))))))

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Foarte serios, dar banuiesc ca ai 21 de ani, urmaresti guru antreprenori de carton și esti foarte visator. Oamenii de rând nu o sa își permită apartament la 25 de ani. Online creatorii cu peste 300k followers poate. Cei cu facultăți? Nu. La varsta aia abia ai terminat masterul și ai un an sau doi experienta de munca. Daca ai job mediocru, indiferent ce faci pe langa, nu e suficient. Mai bine investesti timpul si banii in a avea un job suficient de bine plătit, pentru a nu mai fi nevoie de side hustle. Pentru că dacă ai un job serios, solicitant, plin de responsabilități nu ai energie pentru așa ceva oricum

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

,,urmaresti guru antreprenori de carton si esti foarte visator".
Sunt si eu in stare sa filtrez informatiile si sa stiu care informatie este buna si care este proasta. O spui de parca tipul ala ar fi unul care iti prezinta site-uri fantoma de unde faci bani doar uitandu-te la videoclipuri si eu ca prostul inghit ce spune el si visez ca o sa ma fac milionar din asta.
Nu sunt visator, sunt realist si imi setez obiective inalte. E o problema daca nu ma limitez si nu ma multumesc cu putin?

,, Oamenii de rand nu o sa isi permita apartament la 25 de ani". Si eu cand o sa am 25 de ani, daca o sa-mi permit apartament luat cu banii jos, asta inseamna ca nu sunt un om de rand?

Eu comentam despre ce ai zis tu mai sus : este imposibil sa ai apartament la 25 de ani decat poate mostenit.

Refuzi ideea ca cineva poate sa aiba (sau sa isi permita) asa ceva la acea varsta, cu banii jos. Fix asta este problema pe care o ai si tu si multi romani si totodata, asta este si motivul pentru care o sa aveti un salariu mediocru toata viata voastra, iar la batranete o sa depindeti de,, pensia milei", asa cum o numesc eu.winking

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Nu ai de unde sa stii ce informatie e buna sau proasta decat daca esti expert in domeniu. Poti doar sa presupui. Nu e o problema ca vrei mai mult. Dar apartament la 25 de ani nu e realist. Eu termin INM-ul la 25 si tot nu o sa-mi permit un apartament atat de repede, profesia mea fiind in top cele mai bine platite. Asa ca, o persoana fara facultate (sau cu o facultate neserioasa) si cu un job mediocru cum o sa reuseasca asta? Riscandu-si banii de paine la pacanele? Poate doar daca invata o meserie de la 15 ani si ajunge maestru pana la 25. Dar asta se intampla rar.

Ce studii ai?

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

,,dar apartament la 25 de ani nu e realist"
Nu este realist pentru tine deoarece tu nu o sa-ti permiti. Nu o zic cu rautate, nu zice nimeni ca trebuie sa-ti permiti apartament la acea varsta.
Observ ca esti foarte fixat pe ideea de facultate si o vezi ca pe un inger care te salveaza de la un venit mediocru (exact cum era pe vremuri. )
Esti si tu genul ala de persoana care crede ca facultatea este singura sursa de unde poti obtine informatii care te vor ajuta pe plan profesional, dar si despre job ca este singura modalitate de a face bani legal? laughing) Am inteles deja cu cine vorbesc.

Ce studii am?
-Am invatat foarte multe lucruri despre programul in care lucrez (un software 3d) si am cumparat cursuri ca sa invat si mai multe.
-Am citit deja si in continuare o sa mai citesc carti legate de educatie financiara dar si de psihologie + podcast-uri sau audio-book-uri in timp ce lucrez.
Deci dupa cum poti observa, ma educ si dezvolt continu, atat pe plan profesional cat si pe plan profesional, lucru pe care ti-l recomand si tie sa o faci. Facultatea te ajuta doar pe plan profesional, dar pe plan personal, cine te ajuta? Cine te educa? NIMENI! E de datoria ta sa o faci deoarece doar tu stii ce informatii iti lipsesc de acolo.

Acum vei spune ca sunt un prost fara studii, iar eu te voi intreba : Este ceva gresit la mine daca stiu deja ce vreau sa invat si nicio facultate nu-mi ofera informatiile de care am eu nevoie? Decat sa ma duc si sa-mi irosesc 3 ani din viata invatand chestii inutile, prefer sa invat singur lucrurile de care sunt eu interesat. In 3 ani se pot intampla multe, dar unii oameni prefera sa stea pe loc si sa ramana la acelasi nivel. Eu nu sunt sau cel putin nu vreau sa fiu unii dintre ei.
Sa nu mai spun si de investitii. Banii pe care i-as cheltui cu facultatea ( chirie, mancare, transport, intretinere, facultatea daca nu intru la buget), i-as putea investi in ceva ce mi-ar da un randament mult mai mare.

Poti tu sa spui ce vrei, dar la finalul zilei, conteaza sa fii fericit, multumit de realizarile tale si de banii pe care ii castigi.

Nu sunt contra facultatilor, dar in continuare imi sustin parerea legat de faptul ca se poate sa ai apartament la 25 de ani luat de tine, fara rate. Spun asta deoarece stiu ca eu voi putea. Nu inseamna ca o sa am unul pentru ca nu vreau, dar mai mult ca sigur o sa-mi permit. Oportunitati sunt, trebuie doar sa le vezi.
Atentie, daca ai un lucru, asta nu inseamna ca ti-l permiti si daca nu-l ai, asta nu inseamna ca nu ti-l permiti. happy Eu prefer un penthouse pentru ca este mai spatios. Ala sper ca o sa-l am la 30 happy.

,, Riscandu-si banii de paine la pacanele?"
Sunt 8 surse de venit in lumea asta. Daca tu vrei sa ai una singura, care este si cea mai prost platita (dar care trebuie sa recunosc ca reprezinta baza), e doar problema ta.
Eu am preferat sa nu am un salariu, am preferat sa am un venit alcatuit din mai multe surse. Si nu, nu sunt o persoana publica care are pe social media sute de mii de urmaritori.

Succes in ceea ce faci si sper ca o sa-ti placa acel domeniu.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Sigur ca esti contra facultatilor, face parte din trendul antreprenor-guru. Din fericire, in afaceri nu ai nevoie de facultate, ai nevoie de spirit antreprenorial si sa-ti permiti sa risti. Adevarul e ca majoritatea afacerilor esueaza. Si numai un procent mic de oameni reusesc ce iti propui tu. Iti urez succes. Sper sa iti reuseasca planul. Daca nu, omul din greseli invata. Dar apartament la 25 de ani, cum am zis, e realizabil daca esti vedeta sau in top milionari. Sau daca stai cu mama pana la 25 si iti permiti sa nu cheltui un leu, iar in acelasi timp ai un venit foarte mare (ceea ce e putin probabil daca nu stapanesti o profesie serioasa). Eu, din pacate, trebuie sa ma intretin si sa invat multi ani ca sa fiu bun in ceea ce fac, pentru ca nu vreau sa fac munca de pomana doar pentru bani. Nu am zis ca e gresit sa vrei mai mult, dar prima greseala in afaceri e sa-ti propui teluri nerealiste.

''Eu prefer un penthouse pentru ca este mai spatios. Ala sper ca o sa-l am la 30 happy.''
Esti fan Andrei Valentin? Asta e cam deprimant. Esti naiv daca ai impresia ca un antrepenor adevarat ar da oricui sfaturile cu adevarat aplicabile.

Ar trebui sa te intrebi asa, de ce ar avea nevoie un antreprenor cu mii de euro in portofel sa-i cumpar cursul lui de 5 lei?

Si hai sa nu numim literatura motivationala psihologie...

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Tu ai scris :,, Sigur ca esti contra facultatilor, face parte din trendul antreprenor-guru"

Si ce am scris eu :,, Nu sunt contra facultatilor, dar in continuare imi sustin parerea legat de faptul ca se poate sa ai apartament la 25 de ani luat de tine, fara rate"
Ce zici? Se pupa astea 2?

Stiu si eu despre ce trend vorbesti si nu sustin deloc trendul ala cu prosti despre care nu stiu ce vorbesc. M-ai intrebat ce studii am si ti-am oferit un raspuns. Am mentionat eu acolo ca am invatat antreprenoriat de la gigel de pe Youtube? Nu. Si nu sunt deloc interesat de antreprenoriat sau de orice legat de asta. Nu vreau sa-mi deschid o afacere.

,, Dar apartament la 25 de ani, cum am zis, e realizabil daca esti vedeta sau in top milionari" Gresit.

Da, este gresit daca-mi doresc un penthouse la 30 de ani? Nu cred.

,, Esti fan Andrei Valentin? Asta e cam deprimant"
Nu-l suport pe tipul pe ala... E fix genul de antreprenor-guru de care vorbesti tu mai sus. Vorbeste mult, prost si nu spune nimic concret. A avut multe video-uri de tip #shorts in care jignea angajatii. Adica in viziunea lui, daca esti angajat, esti un om ratat, mediocru, lucru cu care eu nu sunt de acord. Mai mult ma enervam cand ma uitam la el.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Am avut o discutie cu Andrei Valentin, a fost foarte arogant pana i-am cerut numele celor 5 firme cu care se lauda. Din pacate m-a blocat de atunci si nu mai vad ce posteaza din penthouse sad

Cum am zis, nu e nimic gresit sa-ti doresti. Succes.

| Nemessys a răspuns (pentru troleibuz):

Si eu as vrea sa stiu numele SRL-ului. Sa vad si eu cat castiga un om care vinde lopeti cautatorilor de aur (daca intelegi ce zic). laughing
Sa stii ca mai exista ceva pe langa afaceri. Sa fii liber-profesionist. Deci sunt 3 categorii principale de venituri. Salariul de la job, venitul din activitati independente si profitul de la business. Eu prefer venitul, tu salariul. Atat timp cat amandoi facem ce ne place si castigam suficient de multi bani din asta, nu mai conteaza nimic altceva.

| troleibuz a răspuns (pentru Nemessys):

Corect.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Se poate, dar să ai un salariu de cel puțin 2500 net ( cu toate taxele date ''statului'').
Totodată salariul se mărește din cauza inflației, astfel devalorizându-se.
Asemenea TVA-ul care este foarte mare în comparație cu cheltuielile de zi cu zi.
Totuși, normal ar trebui să ai o casă împreună cu familia (părerea mea).

| Anaoi28 explică (pentru GopnikulBogdan):

Buna!
Nu despre mine este vorba, ci despre doua vecine de la mine de pe strada. Noi, locuind in mediul rural, avem case impreuna cu familia. Ele stau intr-o casa care nu are succesiune facuta, fiind lasata de bunicii lor, iar parintii unchii si matusile celor doua le-au spus ca nu au dreptul sa renoveze casa, intrucat nu sunt ele proprietare, unchii si matusile lor nefiind de acord cu succesiunea, au pretentii la casa si la bunurile gospodaresti, la animale crescute in fiecare an, desi ei nu trec in rest pe acolo, vin sa ia si atat. Se tot certau pe acest subiect, asa ca au decis sa investeasca banii intr-un apartament decat sa renoveze o casa la care ar avea pretentii cu totii dupa aceea.