| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Voi cum ați defini iubirea? După părerea mea, iubirea este o atracție atât psihică, cât și fizică. Adică te poți îndrăgosti atât de mental/felul în care gândește, cât și de fizic. Cred că ați auzit de acei fluturi în stomac, mi se pare o prostie sincer, nu există așa ceva. Mai este bine întâlnita inimă, pe care o cred majoritatea că ar pompa iubire în loc de sânge, iar mi se pare o prostie. Singurul care are treabă cu iubirea este creierul, de acolo pleacă, bineînțeles inima îți bate, dar tot de la cel dintâi pleacă acest fenomen. Ca să zic așa, iubirea are treabă cu creierul și cu anumite substanțe din corpul nostru, restul lucrurilor sunt basme. Deci la mine e ceva mai mult chimic și biologic. Voi ce părere aveți?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum am spus mai mereu: ca acel ceva placut pe care il simti legat de o persoana, fara de care te-ai simti rau, si nu ai putea sa il explici (:

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fluturii în stomac e un nume romantic dat anxietății din perioada aia de început, când ai emoții să te vezi cu persoana respectivă. De ce e o prostie?

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Inca nu a cunoscut iubirea supica

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ai dreptate, iubirea este un proces chimic si biologic, nu o magie cum spun altii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au definit-o altii mai bine decat as putea s-o definesc eu
"To love is to will the good of the other." - Thomas Aquinas

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu o pot defini nu știu cum so definesc e prea mult pentru mine ma depășește de fiecare dată când încercă să explic sa vorbesc ma blochez si ma enerveze ca nu reușesc să definesc sa pot sa vorbesc ce simt cu adevărată

| AlexAL275 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Cel mai bun răspuns după părerea mea în cazul tău este să-ți lași sentimentele să curgă. Dacă acea persoană nu simte la fel, ori lupți pentru ea, ori alegi pe altcineva.