| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

vreau sa stiu de ce la Statele Unite Americii de ce are U.S.A si nu S.U.A? Ca noi zicem Statele Unite Ale Americii nu Unitele State Ale Americii si daca scriu S.U.A nu e corect?

2 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

USA (Unite States of America) și SUA (Statele Unite ale Americi). Ambele variante sunt corecte, limba difera.

| MadalinG99 a răspuns:

In engleza se spune United States of America, in romana se spune Statele Unite ale Americii. Englezii au un mod diferit de formare a propozitiei: Uite un exemplu scurt facut de mine: On a hot summer day, nu traduci Intr-o calda vara zi, ci traduci Intr-o zi calda de vara. Sper ca vei intelege din link-ul de mai jos.: http://www.gramaticaengleza.com/......firmativa/