| Thecurious a întrebat:

Buna, turistii care viziteaza Romania spun despre romani ca stiu limba engleza la nivel conversational.
Ce a influentat generatia tanara, care este acum in campul muncii, sa invete limba engleza?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca muzica, filmele windowsul sunt in engleza si androidul e in engleza, e o limba internationala invatata inca de mic la gradi, scoala apoi o tot auzi

| Celcestietot a răspuns:

Cauzele sunt multiple, iar un exemplu ar fi acela că, fără această limbă nu vei avea șansa de a primi un conținut de calitate. Învățarea acestei limbi de circulație internațională oferă șansa românilor de a-și trece viața pe pachetul premium.

| Andrei200202 a răspuns:

Necesitatea poate, adica o inveti in mod involuntar datorită jocurilor, filmelor, muzicii, articolelor de pe Facebook șamd.
Având în vedere că in trecut (perioada comunistă) nu aveai acces la aceste lucruri această limbă nu era cunoscută de atat de multa lume. Atunci trebuia doar sa stii Trăiască Ceaușescu.