| Nightwolf1 a întrebat:

Bună tuturor! Cum am spus și întrebarea trecuta, sunt un băiat foarte timid, virgin la 23 de ani, fără prieteni sau iubita, am întrat la medicina la Sibiu anul acesta, iar după primele 3 săptămâni de facultate, prevad ca nu o sa ma descurc, deoarece la chimie sunt 0, deoarece am terminat un liceu slab, faza e ca nu vreau sa ma târăsc prin facultate, as vrea sa devin profesionist.
Am întâlnit și o fata, colega de grupa de care m-am îndrăgostit. Și ea e timida, dar dacă vorbești cu ea, se deschide. Ideea e ca, din prima zi când am văzut-o parca am simțit o conexiune între noi și de atunci, când ieșim toți colegii la o cafea, eu ma pun la masa cu ea, la cursuri vreau sa fiu cât mai aproape de ea, nici noaptea nu mai pot dormi, mi-am pierdut și pofta de mâncare, de învățat nu m-am apucat, nu mai pot sa ma concentrez, ma gândesc numai la ea.Totusi îmi fac speranțe deșarte, nu cred ca se uita ea la unul ca mine, ea este inteligenta, frumoasa, în timp ce eu sunt un prost care nu a abordat niciodata o fata.
Iar de curând, ea s-a înscris și într-o asociație de studenți și parca simt o teama sa nu o pierd, deși nu este a mea, nu știu ce sa fac, îmi vine sa ma înscriu și eu, deși mie nu-mi place sa stau printre oameni mulți sau sa merg la activități, poate nu as avea nici timp pentru învățat. Voi ce ziceți?
Ar fi bine sa ma înscriu și eu la asociația aia de studenți?
Iar în legătură cu facultatea, de multe ori îmi vine sa renunț deja, ma gândesc ca o să-mi dezamăgesc părinții, deoarece simt ca nu o sa ma descurc, deși, mi-am dorit mult sa ajung aici, am luptat mult, mai ales ca vin de la un liceu tehnologic, am întrat la buget, dar totuși, ma tem sa nu dau greș, multe noțiuni din ce se fac la cursuri nu le știu, iar gândul ca o sa termin facultatea și nu o sa am iubita, ma omoară, sau dacă nu as avea-o pe fata de care m-am îndragostit, as fi terminat.
Nu știu ce sa fac și cum sa fac?
Helppp

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Cred că nu ai trecut încă prin greutăți, motiv pentru care "suferi" din niste lucruri nesemnificative.

Din ipostaza unei persoane care a trecut deja prin studenție și care a comis greseli în trecut, iti sugerez să te axezi pe facultate.

Este important să te realizezi din punct de vedere profesional, altminteri te vei simții ca în plop și plopu-n aer, spunând că nu stii ce să faci cu viața ta.

Pentru ca să ai succes, chiar si pe parte sentimentală, evită să te incarci cu ganduri negative și încearcă să lucrezi la persoana ta, respectiv sa indraznesti să abordezi fata de care iti place.
Chiar dacă te vei lovi de un refuz, vei fi sigur de faptul că persoana respectivă nu este pentru tine.
Este important să nu legi fericirea ta de o persoana. Nu ai nevoie de cineva pentru ca să fi fericit.

| Celcestietot a răspuns:

Nu te inscrii in asociatia aceea si iti incerci sansele cu fata. Cel putin vei stii daca este sa fie sau nu, nu sa mai stai ani de zile pana intr-un moment in care chiar nu se mai poate face nimic. Sunt sanse sa fiti intr-o relatie mai apoi, deci, incearca!

| Mayhem666 a răspuns:

"gândul ca o sa termin facultatea și nu o sa am iubita, ma omoară"

La facultate te duci sa inveti, nu sa iti gasesti iubita.

"sau dacă nu as avea-o pe fata de care m-am îndragostit, as fi terminat."

Asta nu depinde doar de tine, ci si de ea. Ea nu e un obiect pe care vrei sa il ai. Daca ea nu te place, nu ai ce face in privinta asta.

Dar sincer, la ce am citit din ce ai scris, as spune ca daca ea s-ar fi indragostit de tine, ar fi o pierdere pentru ea, si ar fi in dezavantajul ei.

| Nightwolf1 explică (pentru Mayhem666):

Nu cred ca ar fi în dezavantajul ei dacă m-ar avea.
Mereu am fost un băiat bun, nu am fumat niciodată, nu beau alcool, îmi place sa muncesc, as tine la persoana iubita ca și la ochii din cap, nu as vrea sa o supăr deloc

| Mayhem666 a răspuns (pentru Nightwolf1):

"as tine la persoana iubita ca și la ochii din cap"

Exact asta ar fi si problema. Pari genul de baiat care ar deveni foarte obsesiv.
Plus, cei care se lauda singuri, cum ai facut tu mai devreme, BIG RED FLAG.

| Eireann a răspuns:

In legatura cu facultatea am o veste buna - indiferent ce spun colegii tai sa stii ca toti se simt la fel ca tine: ca nu o sa se descurce, ca nu inteleg nimic, ca e prea greu, etc. Am trecut si eu prin asta si sincer la medicina primii 2 ani sunt cei mai grei, apoi totul devine mai usor dar si mai interesant. Te rog sa nu renunti! Un sfat pe care nu ma pot abtine: ai nevoie de un hobby care sa te relaxezi fiindca facultatea o sa devina foarte stresanta, o sa puna presiune pe voi si ai nevoie de ceva care sa te deconecteze.
Asociatia de studenti e o idee foarte buna - e bine sa cunosti oameni, poate iti faci prieteni, poate iti trece din timiditate, poate cunosti o alta fata, etc. E bine sa incerci lucrurile astea in facultate si daca chiar nu iti place dupa cateva luni poti sa te retragi dar nu ai de unde sa stii, poate chiar o sa iti faca bine.
Despre fata asta de care esti indragostit nu stiu ce sa spun, parca prea esti focusat pe ea. Poate ai o sansa daca ii spui ca vrei sa o cunosti mai bine si o scoti in oras la o activitate placuta - billiard, ping pong, patinoar, etc. Nu e ea Alfa si Omega, e si ea om ca tine, poate te place, poate nu dar indiferent de situatie sunt suficiente fete sa gasesti si Tu un pe gustul tau.
Succes!

| outsidethebox a răspuns:

Legat de facultate, anul I este unul cu materii generale, este, daca vrei, precum 8ncalzirea la ora de sport. Cate semestre urmeaza sa studiezi chimia
Si ce anume, mai precis?
Daca te vei mobiliza, pun pariu ca vei scoate nota de trecere.
Legat de fata, nu te insinua pe langa ea, fii direct, invit-o undeva, vezi ce nevoi are si fa-te util, roaga-o sa te ajute la chimie, pe scurt, incearca sa petreceti suficient timp impreuna ca sa va cunoașteți mai bine și vei vedea încotro vor merge lucrurile.
Deci fi activ, nu astepta sa-ti cada para malaiata in gura.

| tortilă a răspuns:

Buna! Sa nu renunti la facultate, eu zic sa-i mai acorzi inca un an, este posibil sa-ti schimbi parerea. In legatura cu fata, sa nu te mai gandesti obsesiv la ea, poate ar fi bine sa-i spui ce simti si vezi ce se intampla. Chiar daca nu te place, sa nu disperi. Bafta!