| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, aceasta e o problema cu care m-am confruntat si eu.
Din cate am observat, intotdeauna, cei care detin functii importante, demnitari sunt criticati de o parte din cei care le urmaresc activitatea.
Asta s-a intamplat si cu seful meu de clasa, pe care l-am votat.
S-a ajuns in situatia in care aroape TOTI colegii o barfeau, unii o defaimau la propriu. Pana si profesorii erau interesati de ea. Colega facea parte din elita liceului, fiind printre cei mai buni elevi.
Ce legatura are asta cu mine? Pai, eu am renuntat la multe, tocmai de frica de a nu fi criticat.
Insa, acum, cand citesc despre elitele din arta, stiinta, politica, s. a. m. d., imi dau sema ca e absolut normal sa fii criticat.
Dumeavoastra ce credeti?
Daca un om are ceva important de spus, ar trebui sa iasa din multime si sa isi exprime parerea, chiar daca stie ca va fi aspru criticat de unii?
Evident, raspunsul e da, insa unii oameni chiar sufera din cauza acestei frici.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de context.
Cine te critică, în ce raport este cu tine? Acea critică ce efect are, ce impact are, etc.