| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, am auzit, deseori, de la parinti si profesori expresia "s-a pierdut pe drum", referindu-se la vreun elev.
Ce inseamna un elev "pierdut pe drum"?
Dati-mi, va rog, cateva exemple de elevi "pierduti pe drum".

9 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Că într-o zi s-a pierdut în drum spre școală.

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

E o metafora.
Stii la ce ma refer.

| supadeceapa a răspuns (pentru Thecurious):

Care e de fapt întrebarea? Ce cauzează notele proaste, respectiv declinul școlar?

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica ai un inceput promitator, dar undeva te lasi la pamant, renunti in a incerca sa excelezi, sa evoluezi, sa mergi inainte. Te iei dupa un anturaj toxic, nu mai inveti etc

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Poti sa imi dai un exemplu din experinta personala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Exemplul ar fi multi colegi din clasa mea, vreo 15 cel putin. Dar am sa-ti fac cunoscut doar unul. Un baiat pe nume Andrei. E inalt, frumos, bine proportionat, mama lui are ceva after school, nu stiu sincer, dar castiga bine. Iar baiatul asta, desi are vreo 13 ani, merge la jocurile de noroc seara, nu invata deloc, fumeaza, s-a inhaitat cu anturaj toxic, are un tupeu fantastic, se ia in gura cu toti profesorii, era sa ramana repetent. Nu traieste deloc sanatos. Unii si-ar dori sa aiba un corp sanatos, functional, sa poata merge, sa poata vorbi, sa se poate bucura de viata, iar altii care il au isi bat joc de el. Mi se pare trist. Eu incerc sa duc o viata cat mai sanatoasa, mananc sanatos, invat bine la scoala, chiar daca viata mea sociala nu e prea grozava, macar nu ma inhait cu persoane care m-ar putea trage in jos. Un adolescent ar trebui sa-si cladeasca viitorul, Andrei si-l distruge, si nu facea asa de la inceput. Treptat a inceput sa scada la invatatura din ce in ce mai mult. Nu stie nici sa scrie sau sa citeasca, dar noptile fumeaza la jocurile de noroc. Mie chiar mi-a placut de el mai demult, dar cand am vazut in ce arogang si vagabont s-a transformat... Ma rog, desi el nu ma suporta (nu stiu de ce, poate pentru ca nu fumez si nu sunt stau cu tigatii la pariuri sportive), mie una mi-e mila de el pentru acum nu-si da seama (el crede ca-i cool, ca-i smecher), dar de fapt isi distruge toata viata. Pacat de el, baiat frumusel, cu potential. Scapat de sub cobtrol.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

In ce clasa esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

A 7-a